Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

GUDS HJELPER?: Mike Huckabee mobiliserer Gud i nominasjonskampen i USA. GUDS HJELPER?: Mike Huckabee mobiliserer Gud i nominasjonskampen i USA. ( Alex Brandon/AP )

Vil gi Gud mer makt

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 16.01.08 10:23

Pastor Mike Huckabee mener den amerikanske grunnloven ligger for langt fra «Guds standard».

Del på Facebook

Kampen om de kristen-konservative velgerne er i gang for fullt i den amerikanske nominasjonskampen. Både demokrater og republikanere strømmer til kirker over hele USA for å samle støtte, men kampen om de kristenkonservative er viktigst for republikanerne.

Nå vil den håpefulle presidentkandidaten Mike Huckabee ta tak i USAs sekulære grunnlov. Den ligger nemlig altfor langt fra Bibelens ord, mener han.

- Enkelte av mine motstandere ønsker ikke å endre grunnloven. Men jeg tror at det er langt enklere å endre grunnloven enn å endre den levende Guds ord. Og det er det vi må gjøre, å endre grunnloven så den passer til Guds standard, heller enn å endre Guds standard, sa Huckabee før nominasjonsvalget i Michigan, ifølge NBC.

Viktig kamp om de kristne
Huckabee har flere ganger tatt til orde for å endre grunnloven, men dette skal være første gang han snakker om å tilpasse den til «Guds standard». Uttalelsen vekker oppsikt i USA.

Pastoren er mot selvbestemt abort, og at grunnloven skal sette en stopper for forsøk på å innføre en kjønnsnøytral ekteskapslov i USA.

Men selv om Huckabee ønsker å gi Gud mer innflytelse, ble hans bønner ikke hørt i Michigan. Erkerival Mitt Romney fikk en etterlengtet seier, etter at Huckabee overraskende vant det første nominasjonsvalget i Iowa.

Nå står kampen om Sør-Carolina, der kristne velgere står særlig sterkt. Det var her George W. Bush mobiliserte kristenkonservative under nominasjonsvalget i 2000, og vant over John McCain.

Sekulær grunnlov
Rivalene John McCain og Rudy Giuliani har til nå ikke hatt samme støtte blant kristenkonservative velgere som Huckabee og Romney.

Det er likevel ikke første gang at grunnlovsendringer er tema i amerikanske valgkamper.

I motsetningen til den norske har USA en strengt sekulær grunnlov, der Gud ikke nevnes med ett ord. Det var et viktig prinsipp for forfatterne, de såkalte «Founding Fathers» i USA.

Men særlig de siste årene har kristenkonservative velgere forsøkt å endre disse prinsippene.

Under valget i 2004 argumenterte også George W. Bush for å lovfeste ekteskapet til en institusjon mellom mann og kvinne. Det var en viktig faktor i valgseieren i svingstaten Ohio, der Bush overraskende slo John Kerry i 2004.

Bush var imidlertid langt fra å sikre flertall i Kongressen for en slik grunnlovsendring.



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: