Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Kina «rydder opp» foran OL, hevder Amnesty.
Kina får ny kritikk for brudd på menneskerettigheter. I stedet for at De olympiske leker bidrar til å bedre situasjonen i landet, er den tvert imot blitt verre, mener Amnesty International.
Kinesiske myndigheter slår hardere ned på fredelige aktivister på grunn av OL, hevder organisasjonen i en rapport, ifølge Reuters.
Fire måneder før OL mener Amnesty at Kina bedriver en «opprydning» før arrangementet i Beijing. En lang rekke fredelige aktivister er fengslet, mens andre er truet til taushet hevder organisasjonen. Også i Tibet og på andre områder har myndighetene strammet inn grepet.
- Den tøffe linjen sår tvil om Kina overfor har til hensikt å leve opp til løftene om å forbedre menneskerettssituasjonen, mener generalsekretær Irene Khan i Amnesty International.
En talskvinne for det kinesiske utenriksdepartementet avviser kritikken og sier Amnesty-rapporten er «forutinntatt og tendensiøs».