Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
SISTE SAMTALE MED MAMMA: På denne strekningen snakket Engla med sin mamma på mobiltelefon klokken 14.10. I bakgrunnen skimtes Folkets Hus, der politiet nå søker etter spor etter den røde Saaben.
Mens Engla snakket med sin mamma i mobiltelefon, kan den mistenkte ha sittet og fulgt med 10-åringen fra sin røde Saab.
Tirsdag morgen sperret politiet av deler av et område ved vannet like ved Folkets Hus i Stjärnsund.
- Vi har fått inn tips om at en rød Saab lørdag ble observert i området ved Folkets Hus. Vi har derfor sperret av området og søker nå etter spor eller bevis. Vi har 20 politihunder i det avsperrede området, sier kommissarie Sven-Åke Petters i Dalarna-politiet til Nettavisen.
SAVNET: Engla Juncosa-Höglund (10).
Foto: SCANPIXI nøyaktig det samme området snakket Engla Juncosa-Höglund (10) siste gang med sin mor på mobiltelefon før hun forsvant.
Klokken var 14.10 lørdag og Engla sa «Mamma, jeg er snart hjemme» .
Den røde bilen skal ha blitt observert ved Folkets Hus ved 14-tiden lørdag, ifølge politiet.
Hun var da bare noen minutter unna avkjøringen til Skogsbilveien som leder opp til familiens hus.
Tekniske bevis
En rød Saab kunne skimtes i bakgrunnen på et av bildene som en
forbipasserende tok av Engla mens hun syklet hjemover lørdag. Dette bildet
skal ha blitt tatt noen minutter tidligere, idet Engla forlot Stjärnsund
sentrum, ifølge Nettavisens kilder.
Politiet leter etter tekniske bevis i området ved Folkets Hus som kan knytte
den 42-år gamle mistenkte lastebilsjåføren til forsvinningen.
På nedsiden av Folkets Hus i Stjärnsund ligger en stor parkeringsplass - der en potensiell kidnapper kan ha stått og fulgt med på Engla som syklet forbi på hovedveien.
Det er dette området som er sperret av, og politiet har en svært vanskelig jobb foran seg med å samle bevis. Siden mandag morgen har Folkets Hus blitt benyttet som politiets hovedsentral, og parkeringsplassen ved vannet har blitt brukt av flere titalls politifolk, redningsmannskaper og pressefolk.
Pågrepet på rasteplass
Politiet i Sverige pågrep mandag ettermiddag den tidligere voldtektsdømte
mannen på leting etter savnede Engla. Han nekter for å ha noe med Englas
forsvinning å gjøre.
- Han ble pågrepet på en rasteplass for lastebiler ved Hallandsåsen i går. Vi visste at han var på vei gjennom Sør-Sverige i lastebilen, opplyser informasjonsdirektør Lars Försell ved politiet i Skåne til Nettavisen.
Forsell sier at bakgrunnen for pågripelsen, er at etterforskningsopplysninger knytter lastebilsjåførens privatbil, en rød Saab 900, til Engla-forsvinningen.
Tatt mobil og PC
Politiet har undersøkt lastebilen og gjort beslag i 42-åringens mobiltelefon,
en PC og ferdskriveren hans.
I løpet av tirsdagen vil 42-åringen, som «er anholdt med skjellig grunn til mistanke om kidnapping», bli fraktet av politiet med bil til Dalarna.
Etter at jenta ble meldt savnet, har store letemannskaper lett etter henne - uten resultat. Jentas mobiltelefon sluttet å virke søndag kveld.
Vet ikke hvor pappa er
- Jentas mobil er ikke funnet. Vi har heller ikke fått kontakt med hennes
pappa, sa kommissarie Sven-Åke Petters til Nettavisen tirsdag morgen.
Det siste livstegnet fra ungjenta var lørdag ettermiddag. Den ti år gamle jenta hadde vært på fotballbanen og lekt med noen venner, og skulle sykle hjem alene til familiens hus i Skogsbilveien.
På veien ringte moren hennes Carina flere ganger til henne, før hun til slutt ikke hørte mer fra henne.
Etter en stund ble moren bekymret fordi datteren ikke hadde kommet hjem. Hun varslet politiet, og noen timer senere ble Englas sykkel funnet to hundre meter fra hovedveien, fire meter inne i skogen.