Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Nato overser en voldsom heroinproduksjon for å skaffe seg støtte fra krigsherrer i Afghanistan, mener Russlands forsvarsminister Sergei Ivanov.
Ifølge Ivanov produserer Afghanistan ni ganger så mye heroin nå, som landet gjorde mens Taliban fortsatt regjerte.
- Det er forståelig at ved å tillatte småsalg av narkotika i Afghanistan, så sikrer Nato lojaliteten til krigsherrene og enkelte afghanske ledere, sier Ivanov til The Guardian.
- Likevel tuer narkotikaflommen fra Afghanistan sikkerheten til alle de sentralasiatiske landene og Russland, sier Ivanov.
Ivanov kom med uttalelsene under en internasjonal sikkerhetskonferanse i München der Nato diskuterte om de skulle sende flere soldater til Afghanistan.
90 prosent av heroinet på det britiske markedet kommer trolig fra afghanske valmuer, men lite ender opp i USA.