Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

AKSJON: Føderalt politi slo til mot ulovlige hogstfelt i Tailandia i Pará, og på slike felt jobber ofte arbeiderne under slavelignende forhold. AKSJON: Føderalt politi slo til mot ulovlige hogstfelt i Tailandia i Pará, og på slike felt jobber ofte arbeiderne under slavelignende forhold. Foto: Scanpix/AFP PHOTO/ANTONIO SCORZA

Yrke: Slave

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 31.05.08 13:40

Fortsatt fins det folk som holdes som slaver i Brasil, 120 år etter at slaveriet ble avskaffet

Del på Facebook

RIO DE JANEIRO (Nettavisen): Bare den siste uken er over 50 personer blitt satt fri av brasilianske myndigheter.

Senest fredag morgen ble sju personer satt fri fra det som beskrives som uverdige arbeidsforhold på en kaffeplantasje i delstaten Minas Gerais i Brasil. De bodde i hytter uten lys, innlagt vann eller kloakk, og utgifter til maten som de spiste, ble trukket fra luselønna de fikk utbetalt. Forholdene på plantasjen i Três Pontas, sør i delstaten, beskrives som umenneskelige.

23 aksjoner
Brasilianske myndigheter ser svært alvorlig på problemet, og har opprettet et eget organ som skal bekjempe slaveri i landet. Egne inspeksjonsgrupper aksjonerer jevnlig, men resultatene er nedslående.

Departementets oversikt viser at 28.786 personer er løslatt fra slavelignende arbeidsforhold siden 1995. Fram til 7. mai år er 1019 slaver satt fri i 23 forskjellige aksjoner.

Forholdene er særlig ille i delstaten Pará. Arbeiderne tvinges til å jobbe på avsidesliggende steder, og ofte er det tilfeldigheter som avgjør om det blir oppdaget.

Bare den siste uken er 44 mennesker satt fri i to aksjoner i São Félix do Xingu. Forrige lørdag måtte 38 personer hentes ut med helikopter, fordi området var så utilgjengelig med bil.

Gikk i fire dager
Brasilianske myndigheter aksjonerte etter at en arbeider klarte å rømme og varsle om arbeidsforholdene. Det tok ham fire dager å ta seg gjennom jungelen før han kom fram til folk.

De 38 arbeiderne var blitt holdt ute i jungelen i over to måneder, der de var satt til å rydde skog for å lage beitemarker for storfe. De fikk ingen lønn, og måtte sove under åpen himmel. De måtte drikke skittent vann fra en improvisert brønn. Mange ble syke, og de hadde ingen beskyttelse mot myggstikk, mot det kraftige regnet eller mot andre farer.

- En annen mann som rømte sammen med meg, ble syk og ble igjen i jungelen. Jeg var utsultet og tørst, men alt er bedre enn det der, forteller mannen, ifølge en pressemelding fra arbeidsdepartementet.

Tre av de seks som ble løslatt i Pará fredag, var mindreårige gjetere, som også ble tvunget til å arbeide, uten at de fikk verken lønn eller tilstrekkelig mat.

Landeieren vil nå bli tiltalt for å ha holdt slavearbeidere.

Kritikk
Denne uken kom Amnestys årsrapport om menneskerettigheter, og moderne slaveri er ett av punktene som Brasil må tåle krass kritikk for.

Organisasjonen gir en rekke eksempler på slavearbeid. I november i fjor ble 831 indianere løslatt fra sukkerrør-plantasje i Brasilândia i delstaten Mato Grosso do Sul. I mars ble 409 arbeidere satt fri fra et etanol-destilleri i samme delstat. Mange av disse var også indianere.

I juni 2007 ble over 1000 personer som jobbet under slaverilignende forhold i Pará satt fri. Arbeiderne jobbet på en sukkerrør-plantasje som eies av bioetanol-produsenten Pagrisa.

Lokale myndigheter mente at inspektørene overdrev de dårlige arbeidsforholdene, og inspeksjonene ble suspendert i flere måneder.

Ifølge Amnesty er det ikke bare nord i landet at folk tvinges til slavearbeid. Dette forekommer også i de rikere delstatene São Paulo, Minas Gerais og Rio Grande do Sul, lenger sør.

Svartelistet
Det brasilianske arbeidsdepartementet fører en egen oversikt over selskaper som utnytter arbeidere så grovt at det kan kalles slaveri.

Oversikten ble sist oppdatert 6. mai 2008, og inneholder 179 selskaper. Her er listen

Oversikten viser også hvor mange slaver som er blitt satt fri på de ulike arbeidsplassene.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: