Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

FORNØYD: Forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen er fornøyd med at makedonske kirurger skal ta over i Meymaneh. FORNØYD: Forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen er fornøyd med at makedonske kirurger skal ta over i Meymaneh. Foto: Scanpix

Makedonia sikrer Meymaneh-kirurger

En avtale med Makedonia sikrer at det vil være et kirurgisk team på militærbasen i Meymaneh i Afghanistan i tre år.

Publisert 03.07.08 14:49 | Sist oppdatert 03.07.08 15:20

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

Samarbeidsavtalen mellom Norge og Makedonia innebærer blant annet at Makedonia skal stille et kirurgisk team, bestående av to kirurger, to operasjonssykepleiere, en anestesilege og en anestesisykepleier til basen i Meymaneh i Nord-Afghanistan i tre år.

- Løser problemet
- Jeg er svært fornøyd med avtalen vi har fått med Makedonia. Det er ikke tvil om at vi har hatt enkelte rekrutteringsutfordringer i forhold til å få spesielt kirurger til Meymaneh. Denne avtalen løser det problemet i lang tid, sier forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen i en uttalelse etter at avtalen er kjent.

Arbeidet med avtalen kom i gang i fjor høst, og legene skal være reiseklar til Afghanistan allerede i desember.

- De makedonske legene er dyktige fagpersoner. Dette er ikke noe vi velger av økonomiske årsaker.

Kritisert
Strøm-Erichsen og Forsvaret har flere ganger blitt kritisert for mangelen på kirurger ved leiren i Meymaneh.

Da to norske soldater ble utsatt for en veibombe, var det nærmest heldig at den tyske kirurgen Herbert Port var i den norske leiren. Han var der ettersom sykehuset hadde blitt forsterket med kirurgen på grunn av den norske offensiven som pågikk. Vanligvis var det ikke kirurger i det norske feltsykehuset.

Den ene av de to soldatene, en 20-åring, overlevde, mens Kristoffer Sørli Jørgensen (22), døde momentant i ulykken.

Opplæring og trening
De makedoniske legene vil bli stilt de samme kravene som stilles til norske leger. En del av avtalen omhandler derfor også opplæring og trening av makedonisk sanitetspersonell i Norge og i Makedonia.

I stabiliseringsstyrken PRT Meymaneh er det i dag både latviere, islendere og nordmenn. Arbeidsspråket er derfor allerede engelsk. I tillegg til det kirurgiske teamet vil det alltid være en eller flere norske leger i leiren.

CAMP MEYMANEH: En stormpansevogn CV90 ruller ut fra Meymeneh-leiren på vei til operasjonsområdet.CAMP MEYMANEH: En stormpansevogn CV90 ruller ut fra Meymeneh-leiren på vei til operasjonsområdet.



Kommentarer


Fakta i samarbeid med 1881
FASTLINKS
Hyttetorget har løsninger som gir økt komfort på hytta di. Les mer
Gjør et godt kjøp på bilstol, vogn eller kvalitets klær. Les mer
Nettavisen Fastlinks

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no