Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
SNAKKET UT: Ingrid Betancourt snakket ut hos Larry King en uke etter befrielsen fra fangenskapet hos FARC 2. juli.
Foto: Scanpix
Ingrid Betancourt levde med døden som følgesvenn i de seks årene i jungelen.
I et intervju med den kjente amerikanske programlederen Larry King fortalte det løslatte FARC-gislet Ingrid Betancourt onsdag flere detaljer fra fangenskapet i den colombianske jungelen. Det verste var frihetsberøvelsen, forteller hun.
- Du er en fri kvinne, og så blir du en fange og får alle slags ordre. Sitt her, stå der. Det er alt. Du bare, du har ikke muligheten til engang å røre på deg for å ta veska di uten tillatelse, sier Betancourt ifølge CNN . Hun kaller fangenskapet et helvete.
- Helvete for sjelen
- Du vet, det var et helvete. Det var et helvete for kroppen, det var et
helvete for sjelen, det var et helvete for hodet - alt var så forferdelig,
sier hun til Larry King.
I intervjuet ble Betancourt svært personlig, og fortalte blant annet om hvordan det var å være enslig kvinne i jungelen med de mannlige kidnapperne.
- Jeg var den eneste kvinnen i en leir med andre menn. Alt for meg var vanskelig. Å bade, å vaske meg, jeg var alltid for sent til alt, sier hun.
- Det som skjedde, blir i jungelen
Noen spørsmål ville den profilerte fransk-colombianske politikeren likevel
ikke gå inn på, som om hun har blitt utnyttet seksuelt under fangenskapet.
- Jeg tror at mange ting som skjedde i jungelen bare må bli værende i jungelen, sier hun.
Betancourt ble kidnappet i 2002 da hun stilte i det colombianske presidentvalget.
Fortsatt holdes over 700 gisler av FARC-geriljaen i den colombianske jungelen. De fleste av dem er økonomiske, og ikke politiske gisler, og mange har sittet fanget i årevis. Løsepenger for fangene er geriljaens viktigste inntektskilde, ifølge BBC.