Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

ADVARER RUSSLAND: USAs utenriksminister Condoleezza Rice går hardt ut og advarer Russland mot en ny «kald krig» og varsler alvorlige konsekvenser. ADVARER RUSSLAND: USAs utenriksminister Condoleezza Rice går hardt ut og advarer Russland mot en ny «kald krig» og varsler alvorlige konsekvenser. Foto: AP Photo/Shakh Aivazov

Advarer mot nytt jernteppe

Condoleezza Rice sier Russland spiller et farlig spill.

Publisert 19.08.08 09:50 | Sist oppdatert 19.08.08 13:56

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

USAs utenriksminister Condoleezza Rice går hardt ut mot Russland i forkant av Natos hastemøte i Brussel tirsdag formiddag.

- Vi må hindre Russland fra å nå sine strategiske mål, som er å undergrave Georgias demokrati og bruke militære makt til å skade og i noen tilfeller tilintetgjøre Georgias infrastruktur, samt forsøke å svekke den georgiske staten, sa Rice i forkant av møtet, melder nyhetsbyrået AP.

Utenriksminister Jonas Gahr Støre skal sammen med Natos 26 utenriksministere delta på et hastemøte i Brussel tirsdag for å diskutere konflikten mellom Russland og Georgia.

Farlig spill
Rice understrekte at Nato-alliansen ikke vil godta at Russland gjenskaper en ny kald krig ved å trekke «nye linjer» gjennom Europa og true tidligere Sovjet-republikker til å underkaste seg.

Den amerikanske utenriksministeren kritiserte også Russlands tidligere maktdemonstrasjon med russiske militærfly langs kysten av Alaska og norskekysten.

- Dette er et svært farlig spill og kanskje noe russerne vil revurdere, sa Rice.

Den russiske presidenten Dimitrij Medvedev signerte en våpenhvileavtale med Georgia lørdag, som ble forhandlet fram av den franske presidenten og EU-president Nicolas Sarkozy. Medvedev lovte å trekke de russiske styrkene ut av de okkuperte områdene i Georgia i løpet av mandag, men dette løftet har så langt ikke blitt innfridd.

- Putin trekker i trådene
Rice gikk langt i å antyde at Medvedev er maktesløs og at det er hans mektige forgjenger statsminister Vladimir Putin som trekker i trådene.

- Det tok ikke de russiske styrkene særlig lang tid å rykke inn og det bør virkelig ikke ta så lang tid å trekke seg ut, sa Rice.

Samtidig pågår det en fangeutveksling mellom russiske og georgiske styrker i en landsby utenfor Georgias hovedstad Tbilisi tirsdag formiddag, melder Reuters. Det er blant annet en russisk pilot som ble tatt i fange da han ble skutt ned i georgisk luftrom.

LES OGSÅ: Sverige bryter med Russland



Kommentarer


Fakta i samarbeid med 1881
FASTLINKS
Norges mest trendy klokkebutikk på nett! www.clockshop.no Les mer
Gjør et godt kjøp på bilstol, vogn eller kvalitets klær. Les mer
Nettavisen Fastlinks

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no