Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

SKOLEMASSAKREN: Den formelle identifiseringen av ofrene etter skolemassakren i Kauhajoki har tatt tid. Torsdag kveld fikk de pårørende den endelige bekreftelsen på at deres kjære ble drept. SKOLEMASSAKREN: Den formelle identifiseringen av ofrene etter skolemassakren i Kauhajoki har tatt tid. Torsdag kveld fikk de pårørende den endelige bekreftelsen på at deres kjære ble drept. Foto: OLIVIER MORIN ( AFP )

Kauhajoki-ofre identifisert

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 26.09.08 07:53

Finsk politi vet nå med sikkerhet hvem som omkom i skolemassakren.

Del på Facebook

Alle de ti personene som ble ofre for skolemassakren i Kauhajoki i Finland er nå identifisert med 100 prosent sikkerhet. Det opplyser politiets etterforskningsleder Jari Neulaniemi til nyhetsbyrået FNB ifølge Hufvudstadsbladet på nett.

DNA og tannanalyser
Identifiseringen har skjedd ved hjelp av DNA-analyse og tannprøver siden en del av kroppene var sterkt forbrent. De rettsmedisinske undersøkelsene pågår fortsatt, og levningene er dermed ennå ikke overlevert de pårørende.

Politiprest og psykolog oppsøkte torsdag de pårørende for å informere dem.

Presser på for nytt våpendirektiv
I Norra Savolax har politiet inntil videre sagt stopp for alle lisenser for håndvåpen, skriver avisa Savon Sanomat ifølge FNB. Politisjefen i området har besluttet at det ikke vil bli gitt noen lisenser før regjeringen har presisert hvordan våpenloven skal praktiseres. Hensikten skal være å legge press på innenriksdepartementet for at de raskt skal presisere sine direktiv.

Politimann får krisehjelp
Samtidig fortsetter granskingen av hvordan skolemassakren kunne skje. Politimannen som avhørte gjerningsmannen Matti Saari dagen før hendelsen hadde 30 års erfaring. Påtalemyndigheten granske hans og politiets håndtering av saken. Politimannen får selv krisehjelp. Saari skal i avhøret ha svart på spørsmålene og forklart seg blant annet om You Tube-videoene på en måte som ikke virket alarmerende, ifølge hbl.fi.



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: