Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Statsminister Jens Stoltenberg besøker sin britiske kollega Gordon Brown for å diskutere finanskrisen.
Statsminister Jens Stoltenberg besøker Downing Street tirsdag ettermiddag for å diskutere finanskrisen i forkant av lørdagens toppmøte i Washington D.C.
USAs president George W. Bush har invitert G20-landene, som består av verdens 19 største økonomier og EU, til et toppmøte for å diskutere hvordan verden skal håndtere den globale finanskrisen.
Vil ha overnasjonale tilsyn
Brown har tidligere gitt uttrykk for at han ønsker å styrke Det
internasjonale pengefondets (IMF) rolle som vaktbikkje, samt tilrettelegge
for overnasjonale tilsyn av markedene.
- Vi kan gjerne diskutere de tekniske virkemidlene, men at vi må gå i den retningen, er helt klart, sa Stoltenberg til NRK i forkant av møtet.
De to statsministerne vil sannsynligvis diskutere situasjonen på Island. Island venter på å få bevilget et kriselån fra Det internasjonale pengefondet.
Påkaller skattekutt
Brown kunngjorde tirsdag at han vil bruke anledningen på toppmøtet til å
påkalle en plan om å innføre koordinerte skattekutt i verdens største
økonomier, skriver The
Times.
- Dette er en mulighet for verden til å samarbeide slik at skattestimuliene i ett land kan dra nytte av skattestimuliene som finner sted i andre land. Det er slik verden kommer til å gjenopprette den økonomiske aktiviteten, sa Brown på en pressekonferanse i Downing Street.
Stoltenberg har en hektisk uke og skal sammen med seks andre norske ministere ha samtaler med EU-kommisjonen i Brussel onsdag. dette er det største norske regjeringsbesøket til Brussel noensinne.