Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
DRISTIG KAMP: CIA tyr til uortodokse metoder for å bekjempe Taliban i Afghanistan. Lokale krigsherrer blir tilbudt Viagra i bytte mot informasjon.
Foto: STRINGER
Etterretningstjenesten går nye veier i kampen mot Taliban.
Amerikanske CIA har tradisjonelt sett gitt penger til lokale krigsherrer i konfliktområder for å sikre seg informasjon og lojalitet. Men i Afghanistan har etterretningstjenesten oppdaget at penger ikke alltid er den beste løsningen.
Dermed har agentene begynt å ty til alternative midler for å få informasjon fra de mektige krigsherrene i kampen mot Taliban, melder Washington Post.
Ett av midlene er Viagra. En amerikansk tjenestemann forteller til avisen om et tilfelle da han måtte ty til små, blå piller for å kunne operere i krigsherrens territorium.
Gunstig Viagra
Offiseren snakket med en lokal krigsherre, og da mannen i 60-årene fortalte
om ansvaret med å være patriark og gift med fire yngre kvinner, så
CIA-mannen en mulighet.
- Ta én av disse. Du vil elske dem, sa offiseren, og ga krigsherren fire Viagra-piller.
Fire dager senere kom amerikaneren tilbake, og da hadde pillene tydeligvis gjort susen.
- Han kom bort til oss og strålte. Han sa: «Du er en fantastisk mann.» Og etter det kunne vi gjøre hva vi ville i området, forteller CIA-offiseren.
Utdeling av Viagra er ikke vanlig, men et eksempel på ett av mange typer tjenester og goder CIA tyr til for å vinne krigsherrenes gunst. Agentene har ordnet med verktøy, medisin eller operasjoner for slektninger, reisevisum eller andre tjenester i bytte mot informasjon og tilgang til områder.
Problematiske penger
Vanligvis har CIA tydd til pengebestikkelser eller våpen, men slike
betalinger er problematiske i Afghanistan.
- Hvis du gir en kilde $1000, så går han og kjøper det med glitrende søppelet han kan finne, og da blir det tydelig at han plutselig har fått mye penger fra noen. Selv om han ikke blir drept, så blir han ubrukelig som informant, siden alle vet hvor han fikk pengene fra, sier CIA-veteran Jamie Smith, som nå jobber som direktør i det internasjonale sikkerhetsselskapet SCG International, til Washington Post.
CIA ønsker ikke å kommentere offisielt overfor den amerikanske avisen, men en høytstående tjenestemann i etterretningstjenesten sier at agentene er trent til å være «ressursfulle og fleksible».