Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Granater slo ned på FN-skole

SLO NED: Kvinner og barn hadde søkt tilflukt ved FN-skolen i Gaza som ble truffet av granater. SLO NED: Kvinner og barn hadde søkt tilflukt ved FN-skolen i Gaza som ble truffet av granater. Foto: SUHAIB SALEM ( REUTERS )

Over 40 mennesker kan være drept nær FN-skolen i Gaza.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 06.01.09 17:22 | Sist oppdatert 06.01.09 18:35
SLAGMARK: Blod og sønderrevne klær vitnet om at mennesker hadde blitt drept og skadd her. SLAGMARK: Blod og sønderrevne klær vitnet om at mennesker hadde blitt drept og skadd her. Foto: MOHAMMED ABED ( AFP ) SØKER TILFLUKT: Lokalbefolkningen søker tilflukt ved FN-skolene i Gaza når deres hjem ikke lenger er trygge. SØKER TILFLUKT: Lokalbefolkningen søker tilflukt ved FN-skolene i Gaza når deres hjem ikke lenger er trygge. Foto: ALI ALI ( EPA )

De tre granatene fra de israelske stridsvognene slo ned rett utenfor FN-skolen i Gaza mandag kveld. Her hadde rundt 400 palestinere søkt tilflukt. Foreløpig er det usikkert hvor mange som faktisk har omkommet. Reuters meldte tirsdag om 10 døde, mens Hamas selv satte dødstallet til 20.

Tirsdag kveld forteller en doktor ved et sykehus i Jabaliya til guardian.co.uk at 41 døde så langt har kommet inn, og at flere kan komme. som siterer en doktor ved sykehuset i Jabaliya.

- Ingen steder er trygge
Både personer inne i og utenfor skolen ble blitt truffet av splinter fra granatene. FN-skolene i Gaza har de siste dagene blitt brukt av palestinere som søker tilflukt fra krigen som herjer i byen. I tillegg til de døde har flere dusin mennesker blitt skadd.

- Selvfølgelig var det uungåelig at det ble et stort antall døde når granater lander i et slikt område, sier sier FN-talsmann John Ging i Gaza til Reuters.

- Vi er rystet. Nå er ingen steder trygge i Gaza, sier Ging Washington post. Til Reuters sier Ging at 35 personer mistet livet etter at tre granater traff skolen. Israelske myndigheter har så langt sagt at de undersøker saken.

Han sier at Israel har fått koordinatene til alle FN-bygningene i Gaza, slik at det ikke skulle være noen tvil om hva israelerne skjøt på.

Dødstallene øker
Dødstallene øker raskt i Gaza. Helsemyndighetene i Gaza sa tirsdag at 598 mennesker har blitt drept siden Israel startet offensiven mot Hamas 27. desember.

Krigen mellom Israel og Hamas har nå spredt seg til sentrum av Gaza by. Tirsdag beveget israelske tropper seg også mot byen Khan Younis i den sørlige delen av Gaza. Samtidig med at folk blir drept i kampene, varsler humanitære organisasjoner også om en kommende krise som følge av mangel på mat og medisiner.

Krise
Røde Kors har allerde konstatert at det allerede er full krise ved overfulle sykehus der generatorer er eneste strømkilde, og der drivstoff til generatorene nå begynner å tømmes. I tillegg har helsepersonell store problemer med å nå alle sårede rundt omkring i Gaza.

Mens Palestina melder om flere hundre døde, hadde israelske styrker de første tapet av liv mandag kveld da tre israelske soldater ble drept av en israelsk granat. Denne granaten skadet også et dusin andre mennesker.



FØLGER I SØSTERENS FOTSPOR: Vladimir Erik Vukicevic i aksjon under Bilsett Games.

Se, en ny Vukicevic!

Sport

– Jeg er utrolig imponert, sier storesøster Christina Vukicevic.
Ezinne: Satte ny, norsk rekord
Ndure: - Beklager, Bislett!
Spyd-Andreas: - Klart dette var en nedtur

Les mer
SMØRSANGER? Denne statuen av popkongen er ikke laget i smør. Men snart kan også dette bivånes på Iowa State Fair...

Jacko foreviget i smør

Musikk

Bisarr statuehyllest til den avdøde popkongen.

Les mer
DØDSBRANN: 25 personer var en stund innesperret i den voldsomme brannen som herjet denne høyblokken i London.

Seks omkom i storbrann

Nyheter

Tre barn blant de døde.

Les mer
TIL UNITED: Michael Owen er klar for Manchester United.

Owen til United

Fotball

Manchester United bekrefter at spissen spiller for dem neste sesong.

Les mer
PRESIDENT? Etter at Sarah Palin nå trekker seg som guvernør i Alaska, spekuleres det i om hun satser på å bli republikanernes nye presidentkandidat.

Palin trekker seg

Nyheter

Flere tror Sarah Palin vil bli presidentkandidat. Se video.

Les mer
ERFARING: - Bassenget er for å kjøle seg ned, men det funker jo også sosialt. Det er mange som gjerne kan tenke seg oppi, flirer Carsten (t.v.) og Michael.

– Mange vil oppi

Musikk

Roskildefolket finner løsninger på heteproblemet.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881

Blogglisten