Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Her brenner de Obama

OBAMA I FLAMMER: Iranske demonstranter er oppgitte over at påtroppende president Barack Obama ikke engasjerer seg i krigen på Gaza. OBAMA I FLAMMER: Iranske demonstranter er oppgitte over at påtroppende president Barack Obama ikke engasjerer seg i krigen på Gaza. Foto: STRINGER/IRAN ( REUTERS )

Dette er første gang at noen brenner bilder av påtroppende president Barack Obama.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 14.01.09 11:39
MASSIVT SIKKERHETSOPPLEGG: Rundt 8000 politifolk og 11.000 soldater skal stå for sikkerheten under tiltredelsen av Barack Obama neste uke. Bildet er fra generalprøven til militærparaden langs Pennsylvania Avenue. MASSIVT SIKKERHETSOPPLEGG: Rundt 8000 politifolk og 11.000 soldater skal stå for sikkerheten under tiltredelsen av Barack Obama neste uke. Bildet er fra generalprøven til militærparaden langs Pennsylvania Avenue. Foto: JONATHAN ERNST ( Reuters )

Iranske demonstranter satte fyr på store bilder av Barack Obama for å protestere mot USAs passive holdning overfor krigen på Gazastripen.

Dusinvis av mennesker hadde samlet seg i Teheran for å vise misnøye over den israelske offensiven.

Demonstrantene ropte slagord som: «Død over Obama».

Iranske demonstranter har en rekke ganger brent bilder av amerikanske presidenter, men dette er første gang Obama blir utsatt for denne behandlingen, bare en uke før han tiltrer som president.

Iranske myndigheter har fordømt USA fordi de ikke gjør mer for å forhindre krigføringen på Gazastripen, skriver The Times.

Demonstrasjonen ble holdt utenfor den sveitsiske ambassaden i Teheran, som har håndtert amerikanske interesser i landet i tre tiår.

To millioner besøkende
Barack Obama tiltrer som USAs første svarte president neste uke. Han skal sverge på bibelen til Abraham Lincoln når han blir tatt i ed på Capitol Hill kl. 18.00 tirsdag kveld norsk tid. Det blir satt opp ti store TV-skjermer samt 100 høyttalere for publikum.

Ifølge noen anslag vil det være mellom 1,5 og to millioner besøkende i hovedstaden under tiltredelsen. Innbyggertallet i Washington D.C. er normalt 600.000.

Presidenttiltredelser har aldri generert slike store folkemengder, og 8000 politimenn og 11000 soldater skal bistå med sikkerheten under tiltredelsen. Det er Secret Service som har hovedansvaret for sikkerheten på arrangementet.

Hermetisk lukket
Et område på ni kvadratkilometer i hovedstaden blir hermetisk lukket og forseglet fra mandag til onsdag. I tillegg blir luftrommet over byen og vannveiene midlertidig stengt.

Publikum som skal overvære tiltredelsen blir sluset gjennom 13 kontrollposter, og de blir nektet å ha med seg gjenstander som ryggsekker, vannflasker og paraplyer inn på området.

Etter innsettelsen blir det en militærparade hvor presidentfamilien vandrer opp Pennsylvania Avenue til Det hvite hus.

Deretter er det duket for en kjempefest i hovedstaden og byens vannhull har fått forlenget skjenkebevillingen med flere timer i anledning av begivenheten.

Obama arrangerer ti offisielle ball og i tillegg vil det bli arrangert en rekke private markeringer i hovedstadsområdet.



UTLIGNET: Peter Kovacs utlignet til 1-1 i kampen mellom Sandefjord og Odd.

Odd sikret årets første borteseier

Tippeligaen

Senket Sandefjord på overtid.

Les mer
LIKE VARMT I LUFTA: Så da hjelper det kanskje ikke å bruke vannet for å kjøle seg ned..?

Her er det
27 grader i vannet!

Vær

Etter to ukers hetebølge er badetemperaturene skyhøye. Sjekk din strand!

Les mer

Krasjet i silo – omkom

Nyheter

29-åring omkom i trafikkulykke i Sola.

Les mer
SØLVTØY: Serena Wllimas viser fram tofeet hun fikk ved å slå søsteren Venus i Wimbledon-finalen.

Serena servet
søsteren i senk

Sport

– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.

Les mer
OMSVERMET: Karim Benzema skal ha hatt tilbud fra de fleste storklubbene i Europa.

– Takket nei til United, Barca og Milan

Fotball

Storklubbene lå langflate etter Karim Benzema.

Les mer
TESTER RAKETTER: Nord-Korea fortsetter med sine provokasjoner. Her trener en gruppe nordkoreanske soldater ved grensen til Sør-Korea.

Skjøt opp sju raketter

Nyheter

Nord-Korea fortsetter med sine militære provokasjoner.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881