Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

FORSØKTE Å STORME OMRÅDET: En demonstrant forsøkte å ta seg inn på den norske ambassadens områder i Colombo under en demonstrasjon mandag. FORSØKTE Å STORME OMRÅDET: En demonstrant forsøkte å ta seg inn på den norske ambassadens områder i Colombo under en demonstrasjon mandag. Foto: David Gray ( REUTERS )

- Kast ut vikingterroristene

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 20.04.09 14:44

Buddhistmunker raser mot Norge og krever at ambassaden blir stengt.

RASER MOT NORGE: Buddhistmunker står utenfor den norske ambassaden i Colombo på Sri Lanka hvor det ble avholdt en demonstrasjon mandag. RASER MOT NORGE: Buddhistmunker står utenfor den norske ambassaden i Colombo på Sri Lanka hvor det ble avholdt en demonstrasjon mandag. Foto: Ishara S. KODIKARA ( AFP )
PÅ FLUKT: Ifølge noen anslag skal hele 35.000 mennesker ha flyktet fra tamiltigrenes siste skanse nord i landet mandag. Ferske TV-bilder viser menneskemengdene som forsøker å rømme fra konfliktområdet. PÅ FLUKT: Ifølge noen anslag skal hele 35.000 mennesker ha flyktet fra tamiltigrenes siste skanse nord i landet mandag. Ferske TV-bilder viser menneskemengdene som forsøker å rømme fra konfliktområdet. Foto: HO ( AFP )

Fakta:

Tamiltigrene

Tamiltigrene (Liberation Tigers of Tamil Eelam, LTTE) er den st?rste og mest betydningsfulle tamilske separatistbevegelsen p? Sri Lanka. Den ble grunnlagt i 1976 som en av flere organisasjoner som ?nsker ? opprette en uavhengig tamilsk stat, Tamil Eelam, i det nord?stlige Sri Lanka...

Del på Facebook

Buddhistmunker har mandag demonstrert utenfor Norges ambassade i Colombo på Sri Lanka og forlanger at ambassaden blir stengt, skriver nyhetsbyrået AFP.

- Kast ut vikingterroristene, ropte demonstrantene.

Foranledningen er angrepet på den srilankiske ambassaden i Oslo 12. april hvor tamiler stormet lokalene etter en demonstrasjon.

- Vi kan bekrefte at det var mellom 300 og 500 demonstranter som deltok i demonstrasjonen i dag. Hensikten med demonstrasjonen var å markere sitt syn på angrepet på den srilankiske ambassaden i Oslo. De var kritisk til at ambassaden ikke var bedre beskyttet og at ingen ble arrestert, sier underdirektør i Utenriksdepartementet, Ragnhild Imerslund, til Nettavisen.

Demonstrasjonen ble arrangert av det buddhistiske partiet JHU og gikk fredelig for seg.

Malte slagord på gjerdet
- Det var noen plakater som ble kastet over muren og noen kom seg opp på gjerdet, men ingen klarte å komme seg inn på ambassadens område. Det ble også malt slagord på gjerdet utenfor ambassaden, sier Imerslund.

Srilankiske myndigheter har opplyst at Norge ikke lenger er en aktiv fredsmekler i fredsprosessen mellom regjeringsstyrkene og Tamiltigrene. Myndighetene hevder det er like før Tamiltigrene blir beseiret, og mener tigrene må overgi seg eller forberede seg på et siste angrep. Tigrene har så langt ikke svart på ultimatumet, men har avvist lignende krav tidligere.

Les også: Norge mister fredsrolle
Les også: - Stormet ambassaden

25.000 på flukt
Samtidig har minst 25.000 sivile flyktet fra Tamiltigrenes skanse nord i landet mandag. Det skjedde etter at regjeringsstyrker hadde brutt seg inn gjennom det godt befestede området til Tamiltigrene.

- TV-bildene viser at folk trosser LTTE (Tamiltigrene red.anm.) og flykter. De rømmer til sikkerhet. Det eneste Velupillai Prabhakaran (leder for Tamiltigrene red.anm.) nå kan gjøre, er å overgi seg, sier den srilankiske presidenten Mahinda Rajapakse, melder BBC.

Ifølge opprørernes eget nettsted, TamilNet, ble 30 sivile drept i et av regjeringens bombeangrep søndag.

Tamiltigrene kjemper for uavhengighet fra Sri Lanka og konflikten har vart i nesten 25 år. Organisasjonen er erklært som terrorister av 32 land, deriblant USA og EU. Mer enn 70.000 mennesker har blitt drept i konflikten som offisielt startet i 1983, melder CNN.



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: