Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Dette bildet viser en psykologisk forstyrret fange i Abu Ghraib. Under «opptreningen» ble den ene armen hans paddet.
Foto: AFP
( AFP )
2000 bilder tatt av fanger i Afghanistan og Irak kan bli offentliggjort.
USAs president Barack Obama og hans regjering kommer til å offentliggjøre rundt 2000 bilder som viser mishandling av fanger i Irak og Afghanistan. Bildene er tatt mellom 2001 og 2002, skriver The Guardian.
For første gang kan det også bli offentliggjort bilder av mishandling av fanger på Guantanamo, men ingen i Obamas administarsjon vil bekrefte dette.
Gikk verden rundt
Bildene vil være tilsvarende de fra Abu Ghraib-fengselet i Irak, som sendte
sjokkbølger verden rundt , og som til slutt førte til fengselsstraffer for
de involverte amerikanske soldatene.
BLE VERDENSKJENT: Lynndie England ble ufrivillig verdenskjent etter dette bildet. Men gjorde hun det på eget initiativ, eller var mishanlingen godkjent av Bush-regjeringen?
Foto: exclusive to THE WASHINTON POSTAmerikanske tjenestemenn sier til The Guardian at de 2000 bildene ikke er «så ille» som de fra Abu Ghraib, men at de «ikke er bra» heller.
Bildene fra Abu Ghraib viste irakiske fanger som ble utsatt for falske henrettelser, ble kledd nakne og ble stilt opp i pinlige seksuelle situasjoner og fanger som ble skremt av illsinte hunder.
Det mest kjente bildet viste Lynndie England som holdt en naken irakisk fange i bånd, og et som viser England og kjæresten Charles Graner som poserer ved en haug med nakne irakiske fanger.
Godkjent av Rice
Obamas regjering offentliggjorde sist uke fire notater fra Bush-regjeringen
som viser detaljerte torturteknikker godkjent av USA. Notatene viser også at
tidligere utenriksminister Concoleezza Rice godkjente bruken av tortur.
Les saken: Rice godkjente tortur
Det er menneskerettighetsorganisasjonen American Civil Liberties Union (ACLU) som har krevd offentliggjøring av bildene.
- Dette vil gi visuelle beviser for at mishandlingen ikke var begrenset til Abu Ghraib, slik Bush-regjeringen har hevdet, og at dette ikke var avvik, sier advokat Amrit Singh i ACLU.
Kan bli løslatt
Dersom en slik avsløring kommer for en dag, vil de kunne tvinge frem
benådninger av soldater som er dømt for mishandling og tortur i Abu Ghraib.
Deres advokater argumenterer for at det Bush-regjeringen fremstilte som
isolerte hendelser egentlig var satt i system, og at det var godkjent på
høyeste hold.
Obama har hele tiden sagt at han ikke ønsker å grave for dypt i fortiden, i frykt for at det vil flytte oppmerksomhet bort fra hans egen politikk. Men denne uken åpnet han for å straffeforfølge høystående tjenestemenn i Bush-administrasjonen, og å etablere en granskningskommisjon.
Likevel virker det som om Obama og demokratenes leder i senatet Harry Reid, ikke ønsker å etablere en slik kommisjon, mens leder i Representantenes hus, Nancy Pelosi ønsker en slik gjennomgang.