Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Et lovforslag om å gjøre utroskap straffbart skaper vrede i Tyrkia bare få måneder før det blir avgjort om landet får slippe inn i EU.
Send sms / mms med ditt tips til
1930
eller epost til: tips@nettavisen.no
I EU stusser man over det konservative lovforslaget som ble fremmet forrige uke:
- Dette blir å sende ut feil signaler. EU kan tolke det som om Tyrkia forsøker å innføre islamsk lovgivning samtidig som landet er i ferd med å prøve å komme med i EU, sier EU-kommissær Gunther Verheugen i et intervju med en tyrkisk avis, melder Sveriges Radio.
Raser
Kvinnegrupper og intellektuelle i Tyrkia raser over
forslaget om å gjøre utroskap straffbart.
- Staten har ingenting med å blande seg inn i folks privatliv, sier sjefredaktør i den engelskspråklige avisen Turkish Daily News i Ankara, Yusuf Kanli.
Konservative velgere
Han er imidlertid ikke overrasket over
regjeringspartiets lovforslag:
- Dette blir gjort for å tilfredsstille det mildt islamistiske regjeringspartiets dypt konservative velgere. Når protestene blir for store trekkes forslaget, men statsminister Erdoghan kan likevel si at han forsøkte, sier Kanli.
Lignende har tidligere blitt gjort med flere konservative lovforlag.
- Blir neppe vedtatt
Kanli tror imidlertid ikke at Tyrkias
muligheter for å komme inn i EU svekkes som følge av det konservative
lovforlaget.
- Jeg er sikker på at loven aldri kommet til å bli vedtatt. Det tyrkiske samfunnet vil nok ikke akseptere en lov basert på sharia, sier han.