Nå kommer regningen
NyheterSender fakturaer med korte frister i fellesferien.
Les merGå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Alle terrorister er muslimer, hevder den danske læreboken. Her illustrert ved en gruppe som tar på seg skylden for Madrid-bombene.
( EPA/Scanpix )
«Selv om ikke alle muslimer er terrorister, så er alle terrorister muslimer», står det i 5. klassingenes lærebok.
I samarbeid med Microsoft Office2007 Publisert 20.11.06 09:53 | Sist oppdatert 20.11.06 14:27Det er i den danske boken «Os og Kristendom» at 5. klassinger lærer at terror stammer fra islam, og muslimske land er blant de mest tilbakestående i verden.
Denne læreboken skaper debatt i Danmark.Først skal elevene lese om muslimske separatisters massakre på en skole i Beslan. Så blir de presentert for historien om 11. september og Osama bin Laden. Deretter får de en introduksjon til religionen islam, et tema som blir etterfulgt av mer om muslimer og terror.
Muslimske terrorister
Den avsluttende oppgaven som elevene skal
løse lyder som følgende: Hvorfor er det terror i verden?
I kapittelet «Terrorisme» introduseres elvene kun for muslimske terrorister. Til og med et sitat fra generaldirektøren Abdel Rahman al-Rashed for den arabiske TV-stasjonen al-Arabiya får stå ukommentert; «Selv om ikke alle muslimer er terrorister, så er alle terrorister muslimer», kan elevene lese i boka.
Grunnskoleboka er en av de fire læreboksystemene som benyttes i kristendomsundervisningen i Danmark. Bøkene er mye brukt, men har også blitt møtt med stor skepsis, skriver den danske avisa Politiken.
Må kjenne til fundamentalisme
Lærerbokforfatteren Henny
Nørgaard er blitt vant til å motta kritikk for boka.
- Vi besluttet oss for å si at det er muslimer som står bak, og hvis elevene skal lære hva islam er de også nødt til å kjenne til terrorisme, sier Nørgaard til Politiken.
Den danske Imamen Ahmad abu Labn er skuffet over at det danske utdanningsdepartementet kan tillate slike bøker i skolene.
- Alt jeg kan si nå er at vi er lei av slike koblinger mellom Islam og terror. Vi kommer til å ta opp saken med utdanningdepartementet i Norge for å forteller dem vårt syn på saken, sier den danske imamen Abu Laben til Nettavisen.
Tar avstand
Også imam i Islamic Cultural Senter Sheikh Hafiz
Mehboob-ur-Rehman tar avstand fra den danske læreboken.
- Det er feil at danske skoler lærer elevene om Islam på denne måten. Islam er frikjent fra terror og fra alle terrorangrepene i verden. Muslimer generelt jobber mot terror og hver enkelt person har egne reaksjoner uansatt om de er muslimer, kristne eller jødiske, sier Imam Hafiz Mehboob til Nettavisen.
- Vi håper at muslimer i Danmark kommer til å klage på læreboken. Jeg synes det er et problem at de som lager lærebøker for elever ikke har med seg lærere med muslimsk bakgrunn, sier Sheikh Imam Hafiz Mehboob.
Tolerent religion
Imam Hafiz Mehboob understreker at islam er en
tolerent religion og at Norge ikke kommer til å følge Danmark.
- Jeg tror ikke utdanningsforbundet i Norge kommer til å gjøre det samme. Som sagt synes jeg det er viktig at utdanningsforbund i både Norge og i Danmark og de andre vestlige landene har faglærere med muslimskbakgrunn som kan være med når de lager skolebok om Islam, sier Imam Hafiz Mehboob til Nettavisen.
Det er umulig å kjøpe biletter til minnehøytidligheten for Michael Jacksons begravelse. Her er smutthullet for sørgende fans.
Les mer