Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

I TET: 53 prosent av velgerne sier de vil stemme på Obama som USAs neste president i en fersk valgmåling.
I TET: 53 prosent av velgerne sier de vil stemme på Obama som USAs neste president i en fersk valgmåling.
Tips oss

Obama dobler forspranget

Økende misnøye til Palin svekker McCain.

En nasjonal valgmåling viser at Barack Obama øker ledelsen i veien mot Det hvite hus, melder CNN.

Har doblet ledelsen
Målingen som er gjennomført av CNN og Opinion Research Corporation tyder på at finanskrisen og den lave tilliten til president Bush taler til Obamas fordel.

53 prosent av de potensielle velgerne i undersøkelsen sier de vil stemme på Obama som president, mens 45 prosent støtter McCain. Obama leder nå med åtte prosentpoeng, noe som er en dobling i forhold til forrige tilsvarende måling i midten av september.

Tror McCain fører Bush-politikk
Av de potensielle velgerne er kun 24 prosent fornøyd med Bush sin innsats som president.

- Bush har nå tangert Richard Nixons verste måling noensinne som ble målt like før han trakk seg i 1974. Han er bare to prosentpoeng over den verste målingen i historien for en president, da Harry Truman oppnådde 22 prosent i 1952, sier CNNs valgmålingssjef, Keating Holland.

Dette er dårlig nytt for McCain ettersom 56 prosent av velgerne tror han kommer til å føre samme politikk som Bush. Dette er en økning på seks prosentpoeng i løpet av en måned.

- Flertallet mener Palin ikke er kvalifisert
68 prosent av velgerne føler seg trygge på at Obama har det som skal til for å ordne opp i finanskrisen. Tilsvarende tall for McCain er 40 prosent, og fattige 26 har tror Bush kan rydde opp i økonomien.

McCains største problem kan imidlertid være den økende misnøyen til visepresidentkandidat Sarah Palin. Hele 40 prosent av velgerne har et negativt inntrykk av Alaska-guvernøren.

- Et flertall av amerikanere mener Palin ikke er kvalifisert til å bli president om dette skulle bli nødvendig, sier Holland.

Valgmåling ble gjennomført fra fredag til søndag, like etter at Bush hadde signert krisepakken som skal redde amerikansk økonomi.

07.10.08 03:28, ny 07.10.08 11:33




Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.