-
Akershus festning ringer julen inn
-
Full pudderalarm i Oppdal
-
Probably the best afterski in the world
-
Kvitfjell åpner både øst og vest og frister med hele 8300 meter nedfarter
-
Ro deg ned. Helt ned
- Var for svake til å kjempe imot
Siste fra Nettavisen:
Høygravide robber butikken
Denne feilen kan koste hundretusener
Svendsens stjernesmell
SISTE VERDEN:
- 07.50 Evakuert etter ferjebrann
- 06.41 Thailands statsminister trekker seg
- 04.00 Bush legger seg flat
- 02.00 Bombe mot demonstranter i Bangkok
- 22.47 New York stuper
- 21.05 Dreper barna for å stanse krigen
- 19.47 - Økt frykt for atomkrig
- 19.16 Ford selger Volvo
- 16.51 Hillary blir utenriksminister
- 14.59 Venezia under vann
- 14.06 Terroristen som overlevde
- 09.23 Tomme fly drar fra Bangkok
- 07.15 - Angrepet rettet mot Obamas politikk
- 06.32 Obama presenterer fire regjeringsmedlemmer
- 04.00 Chávez vil være president til 2021
- 02.00 Romferje landet trygt i California
- 22.32 Sosialdemokratene leder i Romania
- 19.24 - Nå vil jeg hjem
- 16.31 Piratene vinner igjen
- 09.57 - Clinton utpekes mandag
Relaterte emner:
Østerrikeren Josef Fritzl (73) har tilstått i avhør at han holdt sin datter Elisabeth Fritzl fanget i kjelleren i Amstetten i 24 år. 73-åringen har voldtatt datteren regelmessig, noe som har resultert i syv barn. Ett av barna døde og ble brent i en ovn. Kona til Josef, Rosemarie, skal ikke ha vært klar over at ektemannen holdt datteren og flere barnebarn fanget i kjelleren. LES MER OM BAKGRUNNEN HER.
Østerriksk politi mener at datteren og barna var for svake til å kjempe imot kidnapperen Josef Fritzl.
Østerriksk politi avholdt mandag ettermiddag en pressekonferanse i Niederösterreich i forbindelse med den tragiske bortføringssaken.
Politiet sier at den tragiske forbrytelsen som har strukket seg over 24 år, sprenger alle dimensjoner.
- Jeg har selv vært på åstedet og det er vanskelig å forstå at dette kan ha skjedd, sier Franz Polzer, som leder etterforskningen.
Ifølge politiet skal Josef Fritzls datter Elisabeth, ha måttet tryglet ham om å ta datteren Kerstin (19) til sykehuset da hun ble syk tidligere i år. Når legene ikke har dokumentasjon på jenta, og moren ikke er å få tak i, kontakter de politiet.
- Elisabeth ble etterlyst på TV, og så kommer skjebnens ironi, forteller Polzer: Elisabeth og barna, som fortsatt satt i fangenskap, så selv på TV at hun var etterlyst av politiet.
Mens hun var på sykehus, grep Kerstin sjansen og varslet om forholdene.
Dette skjer bare halvannet år etter at Natascha Kampusch slapp ut av fangenskap. På spørsmål om dette bare kunne skje i Østerrike, svarte politiet at forferdelige ting skjer i mange andre land også, og at det ikke er noe «spesielt» med Østerrike.
For svake
Fritzl var den eneste som kjente til sikkerhetssystemet i kjelleren. Han skal
ha sagt til de fornærmede at dersom noe skjedde med ham mens han var inne
hos dem, ville ingen av dem noensinne slippe ut derfra i live.
Politiet tror ikke at de fornærmede var i stand til å kjempe mot Josef Fritzl (73).
- Jeg kan ikke forestille meg at datteren eller de andre barna var sterke nok til å kjempe mot mannen (Josef Fritzl). Datteren var antakeligvis veldig liten og svak. Og gutten som er 18 var sannsynligvis altfor svak til å kjempe imot han også, opplyser politiet under pressekonferansen.
En representant for sosialvesenet sa likevel at barnas helsetilstand nå er overraskende god, forholdene tatt i betraktning.
Videre forteller politiet at Fritzl sannsynligvis har kjøpt inn matvarer til de fornærmede i andre byer for å unngå mistanke i lokalmiljøet.
Ingen andre involvert
Flere journalister stilte spørsmål om det kan være flere personer som er
involvert i forbrytelsen.
- Vi jobber ut fra at han har gjort alt dette alene og at ingen andre har visst om det. Det ser ikke ut til at verken familie, naboer eller andre har visst noe.
Etterforskningslederen kunne fortelle at det i tillegg til de fotografiene som politiet offentliggjorde i dag, finnes det bilder av soverommene, der barna har tilbrakt hele livet, og der de er blitt født.
- Vi ønsker ikke å gå ut med disse bildene nå, til det er de for personlige, sa Polzer.
- Kan han ha vært i stand til å bygge denne kjelleren på egen hånd, eller kan han ha fått hjelp utenfra?
- Dette kan vi ikke si noe om med sikkerhet. Men tidligere erfaringer viser at kriminelle kan få til de utroligste ting når de først setter seg inn for å gjøre det, opplyser politiet.
Hvordan er det mulig at gjerningsmannens kone ikke kan ha visst noe om dette?
- Spør deg selv heller hvordan det er mulig at hun kan ha holdt på en slik hemmelighet, om sine egne barn, om hennes manns overgrep mot deres og hans barn. Da ville hun attpåtil være medskyldig, så noe slikt er umulig, svarer politiet.
Det ble også reist spørsmål om hvorfor de østerrikske barnevernsmyndighetene forsømte jobben sin da de godkjente adopsjonen til det første barnet i 1993. Men politiet opplyser at hele adopsjonsprosessen ble gjennomført på en korrekt måte i henhold til loven, og at adopsjonen ble innvilget fordi ekteparet Fritzl ikke var tidligere straffedømt.
Forsøkte å rømme to ganger
Josef Fritzl begynte å forgripe seg på datteren allerede da hun var elleve år
gammel. Dette resulterte i at hun forsøkte å rømme hjemmefra to ganger,
melder østerrikske
medier. Andre gangen hun forsøkt å rømme var i 1984. Da valgte Josef
Fritzl å låse henne ned i kjelleren hvor han fortsatte med å forgripe seg på
datteren daglig de neste 24 årene.
Josef Fritzl fortalte til kona Rosemarie (60) og politiet at datteren hadde rømt hjemmefra og meldt seg inn i en sekt.
LES OGSÅ: Her er skrekkjelleren
Her er hva som har skjedde i kjelleren til Josef Fritzl (73) og hans uvitende kone Rosemarie (60) i Amstetten:
1977: De seksuelle overgrepene starter. Elisabeth Fritzl er 11 år gammel.
28. august 1984: Elisabeth (da 18) blir dopet ned, påsatt håndjern og lurt ned i kjelleren av faren. Det skal gå 24 år før hun igjen ser dagslys. I mellomtiden føder Elisabeth syv barn.
September 1984: Josef og kona Rosemarie mottar et brev med Elisabeths håndskrift, der 18-åringen ber dem om å slutte å lete etter henne.
Politiet tror Elisabeth har blitt medlem av en sekt og slutter å lete etter den savnede 18-åringen. I virkeligheten holdes hun fanget av sin egen far i kjelleren under huset.
1989: Elisabet føder sitt første barn Kerstin (nå 19) i fangenskap.
1990: Stefan blir født.
Kerstin, Stefan og Felix, som fødes mange år senere, vokser opp i kjelleren. Her nede lærer de å lese og skrive av sin mor Elisabeth.
Josef mater Elisabeth og barna gjennom en luke.
1992: Lisa blir født.
Mai 1993: 9 måneder gammel blir Lisa hentet opp fra kjelleren av Josef. Hun blir funnet utenfor huset med en lapp fra Elisabeth om at hun ikke er i stand til å ta seg av babyen. Elisabeth skriver på denne lappen at hun fra før har født en gutt og en jente. Lisa får flytte inn hos besteforeldrene og blir senere adoptert av dem.
1994: Monika blir født. I desember samme år blir hun – i likhet med sin søster Lisa - funnet utenfor besteforeldrenes hus.
1996: Elisabeth føder tvillinger. Den ene dør kort tid etter fødselen av vanskjøtsel, mens den andre tvillingen Alexander overlever. Alexander blir boende i kjelleren i et års tid, før også han blir flyttet opp til besteforeldrene.
Lisa, Monika og Alexander lever tilsynelatende normale liv hos Josef og Rosemarie. De går på skole og er ifølge naboer høflige og velkledt. Sosialetaten er flere ganger på besøk i hjemmet, uten å legge merke til Elisabeth og de andre barna som holdes skult i kjelleren.
2002: Felix blir født.
19. april 2008: Kerstin (19), som har tilbrakt hele sitt liv i kjelleren, blir alvorlig syk. Josef tar henne med til sykehuset. Han påstår at han har funnet Kerstin bevisstløs utenfor sitt hjem. Legene vet ikke hvordan de skal behandle Kerstin, fordi hun mangler både helseforsikring og legejournal. De går derfor ut med en appell til moren Elisabeth, der de ber henne om å komme fram med flere detaljer om datterens sykdom.
Josef hentet Elisabeth og de to andre barna opp fra kjelleren og forteller sin kone at datteren omsider hadde valgt å vende hjem.
27. april 2008: Josef Fritzl arresteres, mistenkt for incest og for å ha kidnappet sin datter.
Elisabeth er i svært dårlig forfatning både psykisk og fysisk. Hun beskrives som ekstremt blek og ser 20 år eldre ut enn sin virkelige alder.
Hun og barna får nå psykiatrisk hjelp.
28. april 2008: Josef Fritzl innrømmer å ha holdt sin datter fanget, misbrukt henne seksuelt og gjort henne gravid syv ganger.
Kerstin, som ligger på sykehuset, er ifølge østerriksk politi fremdeles i livsfare.
Les mer:
28.04.08 17:24, ny 28.04.08 19:52
![]()




