Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Leieboer ignorerte dunkelyder

SKREKKENS HUS: Det skal i løpet av de siste 24 årene ha bodd rundt hundre mennesker i huset der Josef Fritzl holdt familien fanget i kjelleren. Politiet vil forsøke å avhøre alle sammen.
SKREKKENS HUS: Det skal i løpet av de siste 24 årene ha bodd rundt hundre mennesker i huset der Josef Fritzl holdt familien fanget i kjelleren. Politiet vil forsøke å avhøre alle sammen. Foto: Scanpix/montasje

Relaterte emner:

Fakta:

Incest-skandalen
Østerrikeren Josef Fritzl (73) har tilstått at han holdt sin datter Elisabeth Fritzl fanget i kjelleren i Amstetten i 24 år. 73-åringen har voldtatt datteren regelmessig, noe som har resultert i syv barn. Ett av barna døde og ble brent i en ovn. Josefs kone Rosemarie skal ikke ha vært klar over at ektemannen holdt datteren og tre incestbarn fanget i kjelleren. LES MER OM BAKGRUNNEN HER.

En beboer i «skrekkens hus» valgte å ignorere bankingen fra kjelleren hvor Elisabeth og barna ble hold fanget.

Josef Fritzl (73) leide ut flere rom i det som nå omtales som skrekkens hus. Alfred Dubanovsky (42) var leieboer i bygningen i tolv år. Han bodde rett over kjelleren der Fritzl holdt datteren Elisabeth og hennes tre barn fanget.

Nå forteller 42-åringen at han til stadighet hørte merkelige lyder fra kjelleren på nattetid. I tillegg hendte det ofte at han så Fritzl i hagen midt på natten med en trillebår full av mat .

Vil angre resten av livet
Men Dubanovsky valgte å ignorere lydene og utleierens merkelige oppførsel. Nå sier Dubanovsky at han vil angre på denne beslutningen resten av livet.

- Jeg skulle ønske at jeg kunne skru tiden tilbake. Alle tegnene var der, men det var umulig for meg å tyde dem, sier han, ifølge Daily Mail.

Han forteller at Fritzl forbød alle leieboerne i bygningen fra å bevege seg i nærheten av hagen eller kjelleren.

MISBRUKT: Elisabeth (nederst i midten) ble dopet ned og sperret inne i kjelleren av sin egen far da hun var 18 år gammel. Fritzl begynte å forgripe seg på datteren allerede da hun var elleve år gammel.MISBRUKT: Elisabeth (nederst i midten) ble dopet ned og sperret inne i kjelleren av sin egen far da hun var 18 år gammel. Fritzl begynte å forgripe seg på datteren allerede da hun var elleve år gammel. Foto: Scanpix

Pressekonferanse
Det østerrikske politiet holdt en ny pressekonferanse onsdag ettermiddag i Zeillern utenfor Amstetten. Det var etterforskningsleder Franz Pucher som innledet pressekonferansen og fortalte at politiet tror fortsatt at Fritzl opererte alene.

- Det har ikke fremkommet noen nyheter, vi har arbeidet intenst på åstedet, og de opplysningene vi har fått frem tyder på at han ikke hadde noen medhjelper, sa Pucher under pressekonferansen, melder Aftonbladet.

Men Pucher understreket at det er for tidlig til å utelukke muligheten for at det finnes en medhjelper.

Les også: Drapsoffer lignet på datteren

100 leieboere
Polzer sa videre at det i løpet av de siste 24 årene har bodd mer enn 100 mennesker i «skrekkhuset». Samtlige skal avhøres. Kanskje noen har lagt merke til noe som ikke hadde noen betydning da de bodde der, men som allikevel kan være relevant i ettertid, skriver Der Standard.

Fritzl har ifølge politiet opplyst at den tunge ståldøren i kjelleren kunne åpnes i nødstilfeller. Verktøyet lå ifølge Frizl tilgjengelig innenfor døren. Dette er ikke bekreftet av ekspertene i det østerrikske politiet.

Slik så kjelleren der Elisabeth og tre av hennes barn bodde ut:

INNESPERRET: Elisabeth og barna ble holdt sperret bak en 300 kilo tung ståldør som bare Fritzl hadde nøkkel til.INNESPERRET: Elisabeth og barna ble holdt sperret bak en 300 kilo tung ståldør som bare Fritzl hadde nøkkel til. Foto: Grafikk/All Over Press

30.04.08 19:33, ny 01.05.08 16:42


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.