Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Obama har tatt igjen Clinton

VIKTIG VENDEPUNKT: Obama har for første gang flere superdelegater enn Clinton.
VIKTIG VENDEPUNKT: Obama har for første gang flere superdelegater enn Clinton. Foto: Stan Gilliland/EPA

Tips oss

For første gang har Obama flere superdelegater.

Etter Obamas overbevisende seier i North Carolina på tirsdag og Clintons marginale seier i Indiana, har mange superdelegater skiftet side.

Det har blitt rapportert at om lag 12 superdelegater har sviktet Clinton, og syv av dem bare de siste 24 timene. Det betyr at Obama for øyeblikket har 275 superdelegater, mens Clinton har 270, melder Fox News.

- Jeg mener dette er et tegn på at valgkampanjen vår gjør fremskritt, sa Obama lørdag.

Dette er et viktig vendepunkt for Obama. Superdelegatene vil avgjøre nominasjonsvalget og Clinton vil trenge deres støtte med stor margin for å vinne. Obama har flest, men ingen av kandidatene kan vinne nominasjonen uten å ha majoriteten av superdelegatene i ryggen.

Superdelegatene utgjør 20 prosent av det totale antallet delegater, og de kan velge fritt hvem de vil støtte.

De såkalte superdelegatene står fritt til å stemme på hvem de vil under demokratenes landsmøte. Superdelegatene er demokratenes medlemmer av kongressen, partitopper og andre prominente medlemmer av partiet. Resten av delegatene velges i nominasjonsvalgene i hver enkelt delstat. Hver kandidat får antallet delegater basert på valgoppslutningen.

10.05.08 23:17, ny 11.05.08 01:02


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com