Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Desperat rop om hjelp fra ruinene

GRAVES FREM: Ei jordskjelvoffer innesperret i ruinene får hjelp. Personer som ligger i ruinene må ut innen tirsdag kveld for å unngå at dødstallene stiger dramatisk, sier Jan Egeland.
GRAVES FREM: Ei jordskjelvoffer innesperret i ruinene får hjelp. Personer som ligger i ruinene må ut innen tirsdag kveld for å unngå at dødstallene stiger dramatisk, sier Jan Egeland. ( CCTV/Reuters/Scanpix )


Fakta:

Jordskjelvet hadde sitt episenter i Wenchuan i Sichuan-provinsen i Kina, og styrken er oppjustert til 7,9 på Richters skala ifølge U.S. Geological Survey. Først ble skjelvet målt til 7,8.

Skjelvet inntraff 08.28 norsk tid, og hadde senter 92 kilometer nordøst for hovedstaden i Sichuan Chengdu, og lå 10 kilometer under jordoverflaten. Ettersom episenteret lå så nært jordoverflaten blir ødeleggelsene ekstra omfattende.

Byer så langt fra hverandre som Beijing i Kina og Bangkok i Thailand kunne kjenne kraftige rystelser. Skjelvet er det mest alvorlige som har rammet Kina siden 1976.

Følg utviklingen på mobilen: Gratis bokmerke på mobilen (wap.nettavisen.no): Send NETT til 1930.

Bli varslet om de viktigste nyhetene på sms: Send NYHET START til 1930 (tjenesten koster kr. 4,- per melding)

Nye etterskjelv ryster Kina, mens hjelpemannskaper desperat prøver å redde folk fra ruinene.

Kina setter nå tallet på omkomne etter jordskjelvet til 11.921, melder Reuters, men det er bare for et begrenset området. Tusenvis ligger begravd i ruinene, og det er ventet at dødstallene vil stige dramatisk utover dagen. Ifølge det statlige nyhetsbyrået ligger rundt 10.000 mennesker begravd i ruinene bare i Mianzhu-distriktet i Sichuan-provinsen.

Direktør ved Norsk Utenrikspolitisk Institutt, Jan Egeland, sier personer som er innesperret i ruinene må reddes ut i tirsdag for å hindre at dødstallene stiger dramatisk.

- Overlevelsesraten går dramatisk ned etter 48 timer. De man ikke får ut i dag vil dø, bortsett fra at det alltid er mirakler både uke en eller to eller tre.

80 prosent rasert
Kinas statsminister Wen Jiabao er klar over tidspresset.

- Ikke ett minutt må kastes bort. Ett minutt, ett sekund kan bety et barns liv, sier Kinas statsminister Wen Jiabao.

Hvor mange som faktisk har mistet livet i katastrofen vil man kanskje aldri få svar på. Redningsarbeidere kom tirsdag morgen frem til områdene ved skjelvets episenter. Der er det kommet rapporter om at så mye som 80 prosent av alle bygninger er rasert.

Tirsdag ettermiddag lokal tid kom et kraftig etterskjelv som var sterkeste siden området ble rammet av hovedskjelvet på 7,9 mandag. Det er ikke meldt om skader fra etterskjelvet.

Les også: Fremme ved episenteret

Han tror dødstallene kan ha blitt særlig høye siden jordskjelvet skjedde på dagen, da flere oppholdt seg på jobb i store bygninger.

- Det kan ha blitt verre av at dette skjedde midt på dagen. Folk befinner seg da i store bygninger med flere etasjer. Det er farligere enn at de er i sine egne små boliger som er lettere å evakuere raskt fra, sier Egeland.

FASTKLEMT: En mann i Beichuan får førstehjelp mens han fremdeles er fastklemt under ruinene av en bygning.FASTKLEMT: En mann i Beichuan får førstehjelp mens han fremdeles er fastklemt under ruinene av en bygning.

- Millioner av hjemløse
Den tidligere koordinatoren for FNs humanitære arbeid, mener de dødstallene vil vokse dramatisk.

- De tallene man nå opererer med er meningsløse å bruke. Dette vil bli mye, mye større. Hvor stort vet vi ikke før hundrevis av store landsbyer og byer er gjennomgått. Det bor veldig mange mennesker i disse områdene. I tillegg blir tallet på hjemløse så enormt stort. Bygninger blir ødelagt og er ubrukelige. Vi kan få en eller flere millioner hjemløse i tillegg, sier Egeland.

FÅR HJELP: Noen er så heldige å få hjelp. Her får en ung mann intravenøs næring mens han venter på å bli gravd frem i Beichuan.FÅR HJELP: Noen er så heldige å få hjelp. Her får en ung mann intravenøs næring mens han venter på å bli gravd frem i Beichuan.

- Den eneste gode nyheten i dette bildet er at i motsetning til syklonen i Burma rammer dette et land med svære ressurser, som man kan og vil sette inn. Kina kan sette inn én million mann fra væpnede styrker, politiet og lokale tjenestemenn. Når statsminister går så klart ut så tidlige og reiser til område inne timer er det tegn på at man vil satse alt på å møte utfordring.

- Hva kan andre land bidra med?

- Det er ingenting vi har, som de ikke har selv. Det er solidaritetshandlingen som er viktig nå, og at både Vesten og Japan tilbyr hjelp. Så må man spørre om det er spesielt nisjeprodukter som det er behov for. Det gjelder spesiell medisinsk instrumenter, vannrensing og andre ting. Så håper jeg og tror at FN kan sende koordinatorer fra mitt kontor. Men det er vel USA, Kina og noen få europeiske land som har kapasitet til å ta sånne enorme katastrofer.

Ingen følger for OL
Jordskjelvkatastrofen skjer bare tre måneder før Kina skal arrangere De olympiske leker.

«Ikke ett minutt må kastes bort. Ett minutt, ett sekund kan bety et barns liv.»

Kinas statsminister Wen Jiabao.

Gerhard Heiberg, medlem i Den olympiske komité, tror ikke at katastrofen vill ha noen innvirkning på arrangementet.

- Jeg tror ikke dette vil påvirke OL i det helet tatt. De gjør en stor innsats og dette er dessverre slike tragedier som skjer. Jeg tror Kina er i stand til å håndtere dette på egen hånd, og jeg tror at de er villige til å ta imot hjelp utenfra, sier Heiberg til Nettavisen.

UHYGGELIGE SYN: Overalt i ruinene finner letemannskapene døde mennesker.UHYGGELIGE SYN: Overalt i ruinene finner letemannskapene døde mennesker.

Heiberg satt på flyet hjem fra Kina da han fikk melding om jordskjelvet, og har ikke vært i kontakt med noen som er direkte berørt av katastrofen.

- Har du snakket med kinesiske myndigheter?

- Ja, jeg snakket med dem i går. Det var en stor begeistring for det som skjedde på toppen av Mount Everest, og vi snakket om det vanlige som menneskerettigheter og situasjonen i Tibet., sier han.

Heller ikke representanten for kinesere i Norge tror at jordskjelvkatastrofen vil påvirke lekene.

- Nei, jeg tror ikke dette vil påvirke OL. Dette er ikke politisk, men dette er en naturkatastrofe, så OL går sin gang Jeg tror at Kina vil håndtere dette veldig profesjonelt. De har mobilisert enorme ressurser, sier, Yaming Yuen, talsmenn for norsk-kinesere i Norge, til Nettavisen.

For å se innholdet trenger du flashplayer 8 eller høyere, og JavaScript må være aktivert.

13.05.08 10:47, ny 13.05.08 16:55


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com