Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

TVINGES TIL SLAVEARBEID: Ofre for syklonen i Burma forteller om slavearbeid i militærjuntaens flyktningeleire.
TVINGES TIL SLAVEARBEID: Ofre for syklonen i Burma forteller om slavearbeid i militærjuntaens flyktningeleire. Foto: Scanpix.
Tips oss

Tvinger syklonofre til slavearbeid

Syklonofre i Burma blir tvunget til slavearbeid i juntaens flyktningeleire.

Po Aung (57) vil heller returnere til hans ruinerte landsby fremfor å bo i myndighetenes flyktningeleire.

- Vi hører fryktelig ting om disse leirene, sier Aung til nyhetsbyrået Reuters.

Må knuse stener
I en landsby utenfor Bogalay i Irrawaddy-deltaet forteller Ko Hla Min (35) at flyktingene blir satt til å knuse stener på byggeplasser. De får ingen mat, men en dagslønn på 7 kyat - cirka fem norske kroner.

HJELPER HVERANDRE: I mangel av statlig hjelp tar innbyggerne i Sør-Burma saken i egne hender. De som har noe, deler.HJELPER HVERANDRE: I mangel av statlig hjelp tar innbyggerne i Sør-Burma saken i egne hender. De som har noe, deler.

- De fleste av oss ønsker ikke å dra til ukjente steder for å gjøre disse jobbene. Vi vil være hjemme sammen med de av våre kjære som fremdeles lever og fortsette med våre vanlige jobber i jordbruket, sier han til Reuters.

Ko Hla Min mistet selv ni familiemedlemmer under syklonens herjinger. Han er en av kun seks overlevende fra landsbyen sin. Alle seks ble revet med lange avstander av flodbølgen.

Lagre av nødhjelp forblir uberørt
Ingen han kjenner har hittil fått noe hjelp fra landets myndigheter.

- Vi kan se lagre av nødhjelp lagret enkelte steder og vi lurer på når de vil gi den til oss, sier Min.

Opplysningene fra Min Aung setter uttalelser fra militærjuntaens statsminister Thein Sein i et grelt lys.

I et møte onsdag med thailands statsminister sa Sein at ingen led nød og at første fase av nødhjelpsarbeidet var avsluttet. Han fortalte videre at myndighetene allerede hadde satt i gang gjennoppbyggingsarbeidet.

133.000 døde i Burma
I en nyhetssending på statlig burmesisk fjernsyn fredag oppjusterte juntaen tallet for antall døde etter syklonen Nargis til 77.738. Det tidligere tallet var 43.328. Lørdag ble tallet justert opp nok en gang. 133.000 mennesker er nå bekreftet omkommet eller savnet.

Ifølge Reuters mener uavhengige eksperter at tallet er mye høyere. Blant annet tror britiske spesialister at så mange som 200.000 kan ha omkommet.

Det er videre antatt at omlag 2,5 millioner mennesker kjemper for å overleve etter at syklonen utslettet hjemmene deres.

17.05.08 09:58, ny 17.05.08 10:44


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com