Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

BESTEMT SEG: Presidentkandidat John McCain har bestemt seg for hvem han vil ha som visepresidentkandidat.
BESTEMT SEG: Presidentkandidat John McCain har bestemt seg for hvem han vil ha som visepresidentkandidat. Foto: AFP PHOTO / GABRIEL BOUYS
Tips oss

- McCain har bestemt seg

Senator John McCain skal ha valgt ut sin visepresidentkandidat.

Det opplyser kilder tilknyttet McCain-leiren, skriver New York Times.

Ifølge avisen forventes det at republikanernes presidentkandidat vil kunngjøre navnet fredag formiddag lokal tid.

De mest aktuelle kandidatene er tidligere Massachusetts-guvernør Mitt Romney, Minnesota-guvernør Tim Pawlenty og Connecticut-senator Joseph Lieberman.

MULIG KANDIDAT: Flere kilder i Det republikanske parti har stor tro på at John McCain velger den uavhengige politikeren Joseph Lieberman (bildet) til sin visepresidentkandidat.MULIG KANDIDAT: Flere kilder i Det republikanske parti har stor tro på at John McCain velger den uavhengige politikeren Joseph Lieberman (bildet) til sin visepresidentkandidat. Foto: Scanpix.

Selvbestemt abort
Det er uklart hvor aktuell Lieberman er som visepresidentkandidat. Grunnen til dette er at han er tilhenger av selvbestemt abort, og valget av Lieberman kan derfor skape sterke reaksjoner blant de kristenkonservative i Det republikanske partiet. McCain er selv en sterk motstander av selvbestemt abort.

På en annen side kan valget av Lieberman hjelpe McCain til å sanke stemmer hos kvinner, uavhengige velgere og konservative Demokrater.

- Dette er virkelig noe McCain vurderer, sier en kilde i Det republikanske partiet til avisen.

Al Gores makker
Lieberman er en uavhengig politiker og stilte som Al Gores visepresidentkandidat under valget i 2000.

Mitt Romney er også en sterk kandidat og kan blant annet hjelpe McCain til å vinne den viktige vippestaten Michigan. Faren til Romney var tidligere guvernør i delstaten.

Landsmøtet til Republikanerne starter førstkommende mandag i delstaten Minnesota. Demokratene har avholdt landsmøte i Denver denne uken, og møtet avsluttes torsdag kveld med at Barack Obama taler til 75.000 tilhengere.

28.08.08 18:35




Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.