Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Palin på slep

Foto: Pavel Constantin (Cagle cartoons).

Sarah Palin kan fort bli en tung byrde for John McCain under innspurten av valgkampen.

Tradisjonelt sett har visepresidentkandidatene i den amerikanske valgkampen hatt svært liten betydning for utfallet. Men i år har Alaska-guvernøren klart å høste enorm oppmerksomhet i amerikanske presse, og flere ganger har hun stilt krigsveteranen i skyggen.

Den kontroversielle visepresidentkandidaten gjorde sitt inntog på den nasjonale, politiske scenen da hun ble utnevnt som McCains makker i august. McCains popularitet på meningsmålingene steg umiddelbart og avisene ble straks fylt med historier om den ukjente guvernøren.

Men da Wall Street ble rammet av krisen 15. september, forsvant Palin-effekten som dugg for solen.

Barack Obama ble igjen vinneren på meningsmålingene, og populariteten hans steg i takt med at aksjekursene stupte.

Men nylig kom Palin med et utspill om at Obama var venner med terrorister. Hun henviste til Obamas bekjentskap til et tidligere medlem av den militante gruppen Weathermen.

Palins påstand holdt derimot ikke vann - i og med at Obama ikke har snakket med personen på flere år og har offentlig avvist gruppens handlinger. I tillegg var han bare et barn da gruppen var aktiv på 1970-tallet.

Men avisspaltene ble likevel fylt med Palin-stoff og fokuset i valgkampen snudde seg raskt til å dreie seg om visepresidentkandidaten fremfor finanskrisen. Det passer McCain utmerket.

Palin er under granskning for angivelig å ha misbrukt sin makt som guvernør da hun sparket en politisjef i hjemstaten Alaska. Dette kan fort bli ødeleggende for McCain når amerikanerne går til valgurnene 4. november.

Se flere avistegninger nedenfor:

En gang Miss, alltid en miss?
Griseprat og leppestift
Orkanen «Sarah» på vei mot St. Paul
Venter på revansj
OL i sverting
Karikaturstriden fortsetter
McCains «krigsforbrytelser»
- Jeg ble lurt av Hillary
- Hillary som visepresident!
Blir Hillary den nye Dick?
Hvem ringer?
Hillary antyder at hun vil trekke seg
- Er det noen som hører meg?
Dragkampen videre til Indiana
Kampen er i gang
Hillbilly versus elitist
- Hillary henger i en tynn tråd

07.10.08 17:32


Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.