-
Akershus festning ringer julen inn
-
Full pudderalarm i Oppdal
-
Probably the best afterski in the world
-
Kvitfjell åpner både øst og vest og frister med hele 8300 meter nedfarter
-
Ro deg ned. Helt ned
- Vil gi skattelette til 9 av 10
Siste fra Nettavisen:
Dreper barna for å stanse krigen
Her faller boligprisene mest
LIVE: Liverpool nær scoring
SISTE VERDEN:
- 21.05 Dreper barna for å stanse krigen
- 19.47 - Økt frykt for atomkrig
- 19.16 Ford selger Volvo
- 16.51 Hillary blir utenriksminister
- 14.59 Venezia under vann
- 14.06 Terroristen som overlevde
- 09.23 Tomme fly drar fra Bangkok
- 07.15 - Angrepet rettet mot Obamas politikk
- 06.32 Obama presenterer fire regjeringsmedlemmer
- 04.00 Chávez vil være president til 2021
- 02.00 Romferje landet trygt i California
- 22.32 Sosialdemokratene leder i Romania
- 19.24 - Nå vil jeg hjem
- 16.31 Piratene vinner igjen
- 09.57 - Clinton utpekes mandag
- 08.25 - Skulle drepe 5000
- 07.49 Sydney-operaens arkitekt er død
- 07.22 Vil avslutte flyplassaksjonen
- 02.00 Stadig mindre regnskog
- 22.29 Truer med krig i Kongo
Relaterte emner:
- Jeg vil gi skattelette til 95 prosent av arbeiderne i middelklassen, sa Barack Obama i debatten natt til onsdag.
Presidentkandidatene Barack Obama og John McCain møttes til sin andre debatt natt til onsdag klokken 03.00 norsk tid til en halvannen times lang debatt på Belmont University i Nashville.
Det var på forhånd store forventninger til McCain som måtte ta grep for å hente inn Obamas forsprang i valgkampen.
Les også: Obama dobler forspranget
Obama var forberedt på en tøff debatt, ifølge hans talsmann.
Se debatten her! Artikkelen fortsetter under.
Debatten ble innledet med diskusjon rundt hvordan de to presidentkandidatene ser den amerikanske økonomien og finanskrisen.
- Jeg vil gi skattelette til 95 prosent av arbeiderne i middelklassen. De trenger skattelette og lån slik at de kan beholde hjemmene sine, sa Obama.
- Vi er inne i den verste krisen siden depresjonstiden på begynnelsen av 1930-tallet.
Obama fulgte opp med å si at amerikanske styresmakter må sørge for at Wall Street-ledere ikke får bonusutbetalinger fra vaklende selskaper.
Vil kjøpe råtne boliglån
McCain lanserte en ny redningspakke som skal hjelpe til å løse krisen i
boligmarkedet.
- Løsningen ligger i at vi må gå inn og kjøpe opp råtne lån i boligmarkedet. Jeg vil be finansministeren om å gjøre dette om jeg blir president. Vi vil så reforhandle lånene for å hjelpe boligeiere i trøbbel, sa McCain.
McCain innrømmet at planen vil bli kostbar, men presiserte at den er nødvendig.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
TO AV TRE: Debatten natt til onsdag ver den andre mellom Obama og McCain. Det er nå en presidentdebatt igjen før presidentvalget.
Foto: J. Scott ApplewhitePå spørsmål fra debattleder Tom Brokaw nevnte McCain den legendariske investoren og en av verdens rikeste menn, Warren Buffett, som en mulig finansministerkandidat.
Buffet er tilhenger av Obama.
- Han ville være et godt valg som finansminister, var Obamas kommentar.
Obama ville imidlertid ikke gå inn på detaljer rundt hvem han ville nominere som finansminister om han skulle bli USAs neste president.
- Jeg ville likt å ha Meg Whitman som finansminister, sa McCain.
Whitman er tidligere sjef i nettauksjonsselskapet eBay.
Skitten svertekampanje
Obama har anklaget McCain for å drive en skitten svertekampanje med hensikt å
få fokuset vekk fra finanskrisen. Det viser seg nemlig at Obamas popularitet
har skutt i været etter at aksjekursene begynte å stupe på Wall Street.
(Artikkelen fortsetter under).
LEDER STORT: De ferskeste meningsmålingene fra CNN viser at Obama leder med 53 prosent oppslutning mot McCains 45 prosent. På Gallups meningsmåling har Obama 50 prosent mot McCains 45 prosent.
Foto: BILL PUGLIANO (AFP).McCain har så langt i valgkampen holdt seg i skinnet, men mandag gikk han ut og anklaget rivalen for å være en løgner.
- Senator Obama har sagt at jeg motsetter meg reguleringer som ville ha avverget denne krisen. Jeg regner med at han tror at hvis en løgn blir stor nok og gjentatt nok ganger, så vil den til slutt bli trodd, sa McCain under et valgkampmøte i Albuquerque, melder nyhetsbyrået AP.
McCain sikter til en uttalelse Obama kom med i forbindelse med krisen som rammet Wall Street for tre uker siden. Obama antydet da at McCain var motstander av statlig regulering, noe som ville ha forhindret dagens finanskrise.
I tillegg forsøkte McCain å så tvil rundt Obamas person og bakgrunn.
- Hvem er egentlig den sanne Obama?
- Det er en rekke avgjørende ting vi ikke vet om senator Obama, fortsatte McCain.
TERRORISTVENN: Sarah Palin sa i helgen at Obama var i omgangskretsen til Bill Ayers, som er et tidligere medlem av den militante gruppen Weather Underground. Men Obama har ikke snakket med ham på flere år og har tatt sterkt avstand fra gruppens handlinger.
Foto: ROBYN BECK
- Terroristvenn
I helgen gikk Republikanernes visepresidentkandidat Sarah Palin til
frontalangrep på Obama og hevdet at han var
i omgangskretsen til en terrorist. Men det viste seg at påstanden ikke
holdt vann.
Obama-leiren svarte med å lage en svertevideo om McCain som de sendte ut til sine tilhengere via e-post mandag.
I videoen blir det sådd tvil rundt McCains tilknytning til den bedrageridømte Charles Keating.
Keating ble dømt for bedrageri etter at utlånsbanken hans kollapset på 1980-tallet. McCain og fire andre senatorer ble gransket av Senatets etikkomité for deres tilknytning til finansskandalen for 20 år siden.
Komiteen slo derimot fast at McCain hadde dårlig dømmekraft og hadde spilt en ubetydelig rolle i skandalen.
Les mer:
08.10.08 04:40, ny 08.10.08 12:48
![]()





