BOLIGPRISENE FOR HELE LANDET LEGGES FREM KLOKKEN 11.00 ONSDAG.
FØLG MED I NETTAVISEN.
Prisene på boliger formidlet av Garanti Eiendomsmegling økte med 0,2 prosent i juni.
KJØPE BOLIG?Sjekk ut Meglerguiden.
Boligmarkedet er langt på vei friskmeldt.
Riktignok advarer enkelte eksperter om at oppturen det siste halvåret ikke vil vare, men det er vanskelig å bestride følgende:
* Boligprisene har steget nesten 11 prosent siden nyttår.
* Prisene gjorde et nytt hopp i juni.
* Renten er rekordlav og på vei ned.
* Arbeidsledigheten stiger, men er fortsatt lav.
* Tegn internasjonalt til at finanskrisen avtar.
Onsdag er det den store dagen for boliginteresserte. Hver måned offentliggjør Norsk Eiendomsmeglerforbund (NFF) og Eiendomsmeglerforetakenes Forening (EFF) tall for prisutviklingen på brukte boliger.
«Sterk avlsutning på sterkt halvår» står det i innkallingen fra NEF til onsdagens pressekonferanse.
Det betyr mest sannsynlig en oppgang i prisene på en prosent eller så. I juni 2007 steg prisene med 0,6 prosent. Men da hadde fallet i markedet satt inn måneden før. Sommeren i fjor var preget av svikt i markedet, og i juni 2008 falt det med én prosent.
I år har boligprisene steget hver måned siden nyttår. Samlet prisoppgang er på nesten 11 prosent. Se historisk oversikt her.
Garanti Eiendomsmegling slapp sine boligpristall tirsdag ettermiddag. De viser ny oppgang.
- Utviklingen i juni er omtrent som forventet. De siste ni årene har juni måned hatt en svak prisutvikling med en gjennomsnittlig nedgang på 0,4 prosent. Sett i lys av dette er det en positiv utvikling i boligprisene, sier Stein Drogseth, administrerende direktør i Garanti Eiendomsmegling.
Det er ikke bare prisene som stiger. Garanti-kjeden har også solgt flere boliger i juni i år, enn i fjor.
Få bedre råd med Nettavisens tjenester:
Minstrøm:Bytt strømleverandør og spar tusener.
Minrente:Bytt bank gratis og spar 5000 kroner i året.
Mittoppdrag:Få tilbud fra håndverkere.
Minkreditt:Finn det billigste forbrukslånet.
(Tjenestene er gratis for Nettavisens lesere).