Torsdag kunne italiensk politi fortelle at de hadde tatt seg inn på en privatklinikk og pågrepet den beryktede mafiabossen Fransesco Pelle, melder Reuters.
Linkes til seks drap
Pelle antas å være leder av Pelle-Vottari-klanen i Ndrangheta-mafiaen, som blir linket til drapet av seks menn i Tyskland i august 2007.
Mafiaen holdet til i San Luca i Calabria i Italia, og skal ha blitt landets mektigste kriminelle gruppering. De dominerer trolig Europas ulovlige narkotikahandel.
Ikke gangfør
Arrestasjonen skjedde sent onsdag på en privatklinikk i Pavia, nord i Italia. Den antatte mafiabossen skulle opereres i bena for å forsøke å bli frisk etter et angrep som gjorde at han mistet evnen til å gå.
Politiet kledde seg ut som leger i frykt for at Pelle skulle være bevæpnet og motsette seg arrest. Han viste seg imidlertid å være ubevæpnet.
Mafiabossen er mistenkt for å ha bestilt drapet på en rivaliserende mafialeders kone i julen 2006 for angrepet på ham.
Startet med eggkasting
Bakgrunnen for striden skal være en episode med eggkasting under et karneval i 1991.
Drapet i 2006 skal ifølge politiets teorier ha utløst en blodig eskalering i rivaliseringen mellom de to mafiaklanene, og dette skal ha resultert i drapet på seks italienske menn utenfor et pizzeria i Duisburg, Tyskland i august 2007.
De seks drepte mennene ble linket til Pelle-Vottari-klanen. Om lag 30 personer har blitt arrestert i forbindelse med angrepet.
