Den populære programlederen Madeleine Cederström (44) fikk fyken etter at hun kom med kritiske kommentarer til norsk asylpolitikk, skriver Gudbrandsdølen Dagningen .
Søndag hadde hun sin aller siste sending fra studio i Lillehammer:
- Hoppet i taket
- De ba meg slutte, bekrefter Madeleine Cederström overfor avisen.
Det var under sending 28. oktober at programlederen etterlyste en sak om kurderne som fikk avslag på sin asylsøknad - og kom med sitt syn på medias prioriteringer og norsk asylpolitikk.
P4-sjefene hoppet i taket over innslaget, kalte henne inn på teppet, sa hun blandet kortene og truet med oppsigelse. Madeleine Cederström ba i stedet om å få sluttpakke i stedet.
- Skremt
Cederström innrømmer at balansen mellom å være journalist og engasjert er vanskelig, men står for sine uttalelser:
- Jeg er skremt over hvor forflatet alt kan bli. Det gjelder media generelt, ikke bare P4. Må vi fôres med de mest meningsløse ting hele tiden?
Programsjef i P4 Andre Winje Arntzen sier til avisen at oppsigelsen har flere sider enn denne konkrete hendelsen.
Det har verken lykkes Nettavisen å få en utdypende kommentar fra Cederström eller fra P4.
