(SIDE2): Det tok mindre enn 24 timer fra den 30 år gamle regnskapsføreren og stripperen Janica fra Kirkkonummi i Finland ankom det norske «Big Brother»-huset, til hun hadde sex foran kameraene.

Her stripper Janica.

Janica ble hentet fra den finske versjonen av realityprogrammet for å skape litt liv og røre i den norske bunkeren, og etter ankomsten fant hun fort tonen med Roberto Boando. Så godt kom de to overens at de i løpet av de få dagene Janica oppholdt seg i boligen hadde seksuell omgang med Roberto hele åtte ganger.

- Jeg har vanskeligheter med å finne sterke nok ord, men jeg opplever det som både kynisk og spekulativt. Min grunnholdning er at sex per definisjon handler om en privat handling som ikke har noe med TV å gjøre, sier informasjonsleder Espen Ottosen i Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM) til Side2.

- De filmer reell sex
Janica hadde ved flere anledninger blottet brystene og hatt sex på TV så det var ingen overraskelse at den blonde finnen hoppet til køys når hun fikk muligheten.

- TV 2 er i nærheten av en hallikvirksomhet nå de sender en stripper inn i huset som i større eller mindre grad er betalt av TV 2 for å ha sex, mener Ottosen.

- En ting er scener med simulert sex, det er bedre enn at de filmer reell sex mellom to personer slik TV 2 gjør. Juridisk vil jeg tro det er vanskelig å sikte kanalen for en slik handling, men etisk sett er de langt over grensen, fortsetter han.

- Angrer på det de gjør
For å legge forholdene ekstra til rette for Janica og Roberto bestemte TV 2 seg for å omgjøre biblioteket til soverom den siste kvelden Janica oppholdt seg i den norske bunkeren, og dermed kunne kanalen sende flere levende bilder av sengekos mellom de to.

- Det som er tragisk er at det er mennesker som har lyst til å komme på TV, som har lyst til å bli kjent og bærer på en slik drøm melder seg på realityer. Man vet at mange av de angrer på det de gjør, gjerne under alkoholpåvirket tilstand, og at disse handlingene i større grad vil være knyttet til den personen for resten av livet. Med internett blir det de gjør enda mindre borte, sier Ottosen.

- TV 2 har derfor et svært stort ansvar i å vurdere hvilke situasjoner det er akseptabelt å eksponere unge mennesker for, påpeker han.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Til tross for seriens frynsete rykte kunne Kampanje tidligere denne måneden melde om at antall TV-seere hadde blitt halvert siden oppstarten i høst. Fra TV 2 får Side2 opplyst om at daglige seere i snitt ligger på om lag 80.000, men at programmets nettside også har mye trafikk.

- Det TV 2 gjør beviser bare en jakt etter seertall. Man vet sex selger og med «Big Brother» må man sprenge stadig nye grenser for å oppnå høy rating. Jeg opplever bare at den utviklingen vi ser er tragisk, sier Ottosen.

- Fatter ikke at de slipper unna med det
Så krass med ordene er Ottosen at han sammenligner TV 2s virksomhet med prostitusjon.

- Jeg tror man er i nærheten av en eller annen form for prostitusjon, eller minst en form for porno som er mer live enn klassisk hardporno, sier Ottosen.

- Jeg fatter ikke at de slipper unna med det. Det at TV 2 går så langt forundrer meg for jeg hadde trodd og ønsket at de hadde et snev av mer seriøsitet enn de ultrakommersielle kanalene, opplyser han.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

- Ingen motforestillinger
TV 2 på sin side ser ikke det etiske problemene med «Big Brother»-sex.

- «Big Brother» er ingen puritaner, sier informasjonsmedarbeider i TV 2, Alex Iversen, til Side2.

- De to hadde hatt sex åtte ganger før denne kvelden vi gjorde biblioteket om til soverom. Det at voksne mennesker som liker hverandre har sex synes vi er en livsbekreftende og hyggelig ting og vi har ikke noen store motforestillinger for å legge til rette for en hyggelig kveld, fortsetter han.

Iversen tror videre at det hadde blitt sex på menyen den siste kvelden Janica oppholdt seg i bunkeren uavhengig om de to hadde fått privat soverom eller ikke, og avgjørelsen om å gi de to litt privatliv ble tatt fordi de to hadde kommet hverandre så nær.

- Vi ville gi de mulighet for privatliv fra de andre deltakerne. Vi ville gjøre noe ekstra hyggelig for dem, opplyser Iversen.

- Det virket som de var fornøyd med tilretteleggingen. Det er i alle fall ingenting som tyder på det motsatte, legger han til.

«Big Brother» ser du på TV 2 Bliss mandager til fredager kl. 19:00, samt søndager kl. 20:00.

HTML EMBED