Antall biltyverier har gått ned for hvert år, og hovedårsaken er tredjegenerasjons startsperrer, som gjør det nesten umulig å stjele bilen.
Dette har ført til at biltyvene har utviklet nye metoder for å få tak i bilen din.
- Selv om antall biltyverier har sunket, er det fortsatt en stor interesse for å stjele biler, sier kommunikasjonssjef i Finansnæringens Hovedorganisasjon (FNH), Stein Haakonsen, til Nettavisen.
Les også:Tyvene skanner bagasjerommet
Stjeler nøkkelen
- Biltyver i dag prøver å få tak i nøkkelen. Det kan være i jakka di på en restaurant eller på verkstedet, sier Haakonsen.
Han oppgir at det stadig blir vanligere med bruk av ekspansjonstang, som brukes til å fiske opp nøklene i droppkassa på verkstedene.
- Det finnes også biltyver som tar seg inn på servicekontoret på verkstedene, og som forsyner seg av bilnøklene på nøkkelhylla, sier Haakonsen.
Bilnøkkelen har nå blitt et verdigjenstand på lik linje med bankkortet
I tillegg finnes det stadig flere eksempler på at biltyver rapper nøklene via innbrudd i hjemmet.
- Bilnøkkelen har nå blitt et verdigjenstand på lik linje med bankkortet, sier Haakonsen.
Dette er fagsjefen i IF, Ola Roll, enig i:
- Tyveri av nøkler vil bli den mest normale metoden for biltyver fremover, sier Roll til Nettavisen.
Det siste fra Nettavisen Motor:
- Verdens beste bil - uten tvil
England er imidlertid det europeiske landet som sliter mest med biltyveri.
- Der kan biltyvene stå klare på parkeringsplassen og pent «be» om nøklene. Disse bilene går helst til Midtøsten og land i Afrika, siden de har venstrefeltskjøring der, sier Roll.
Østover
- Det er ingen hemmelighet at de bilene som stjeles i Norge går østover, sier Roll.
Han oppgir at hans kollegier i de baltiske landene har merket en økende tendens til biltyverier, og de fleste går til Hviterussland.
- Det er meget sannsynlig at flesteparten av de norske stjålne bilene også ender opp i Hviterussland, sier Roll.
Enkle forholdsholder
- Vanlig fornuft er det beste tiltak mot biltyveri, sier Roll.
Dette påpeker også Haakonsen i FNH.
- Et godt råd er å ikke la lommebok og bilnøkler ligge synlig på gangbordet, selv om man er hjemme, sier Haakonsen.
Mer om bil, MC og trafikk finner du i Nettavisen Motor.