NTB melder lørdag at hele mannskapet er evakuert fra den norske oljeriggen West Atlas i Timorhavet utenfor Australia, etter en lekkasje. Et åtte kilometer langt flak befinner seg nå utenfor nordvestkysten av Australia, etter uhellet på Montara-feltet, rundt 700 kilometer fra byen Darwin.
Gassutblåsning
West Atlas er en jack-up rigg og eies av selskapet SeaDrill, hvor skipsreder John Fredriksen eier 33,26 prosent gjennom investeringsselskapet Hemen Holding Ltd.
- Det som jeg tror skjer er at det har vært en gassutblåsning på feltet som lekker ut av brønnen, sier Seadrill-sjefen til NA24.
Riggen er leid ut til det thailandske operatørselskapet PTTEP som drifter brønnen.
Utslippet skjedde fredag morgen. Mannskapet på 69 ble evakuert med helikopter.
Australia har satt i verk flere tiltak for å renske opp etter oljeutslippet, som fortsatt skal pågå. Oljeflaket skal nå sprayes med kjemikalier fra lufta.
Oljeselskapets ansvar
Den erfarne riggsjefen sier oljeselskapet må bore en «releasebrønn» for å frigi denne utblåsningen.
- Oljeselskapet må ta ansvaret for denne situasjonen, sier han og legger til at Seadrill har ikke vært kontaktet fra noen i saken.
NA24 har prøvd å ringe oljeelskapet uten å lykkes.
- Det som kan være tilfellet er at brønnen trenger en ny rigg for å fikse dette problemet, sier han.
- Er det vanlig at slike ting skjer?
- Nei, dette er høyst uvanlig, sier Thorkildsen til NA24.