Ønsker bedre rutiner

Janet Ohemeng
GRORUDDALLEN: Barneombudet har nylig sendt brev til helseministeren, med et ønske om nasjonale retningslinjer for tannhelsetjenesten.
Les også: Karius og Baktus stortrives i Groruddalen
– Vi ønsker blant annet bedre melde- og dokumentasjonsrutiner og tannlegenes meldeplikt overfor barnevernet, sier Reidar Hjermann.
Han mener dette er viktig, fordi dårlig tannhelse kan tyde på andre problemer.
– Tannleger har anledning til å registrere barnas tannhelse, men de kan også, i noen tilfeller, registrere andre ting, som overgrep. Det kan for eksempel registreres ved at barn er redd for å ha noe i munnen, dersom de utsettes for overgrep som involverer at de må bruke munnen, sier han.
Tannlegetjenesten har ifølge Hjermann ikke vært flinke til å melde fra, og at det noen ganger kan oppstå forvirring i forhold til hvem som har ansvaret. Derfor sikter han spesielt til bedre rutiner på dette i sitt brev til helseministeren.
– I forbindelse med henvisninger fra den offentlige tannhelsetjenesten til tannbehandling i spesialhelsetjenesten, bør det sendes bekymringsmeldinger fra alle tjenester, uavhengige av hverandre, sier han.
Hjermann forteller også at han kjenner til barnevernets rykte, og vil sette fokus på at de ønsker å snakke med familiene, og ikke være noe familiepoliti.
– Dersom vi får melding om tilfeller, går vi inn og undersøker hva som trengs. Vi kan dra hjem til dem, i møte, og sammen finne ut hva som er den beste løsningen, sier Hjermann.
Han minner om at det kun er i 10-15 prosent av tilfellene at barnevernet overtar omsorgen.
– Det vi ønsker er å kunne tilby gi råd og veiledning, eventuelt økonomisk hjelp og samtaler med familien, for å finne en løsning, forklarer barneombudet.
Les flere nyheter fra Lokalavisen Groruddalen
Mest sett siste uken
Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!