For noen uker tilbake holdt den amerikanske sentralbanksjefen Alan Greenspan en redegjørelse om tilstanden i den amerikanske økonomien til den samlede økonomiske komiteen i den amerikanske kongressen.
Mandag ettermiddag kom svarene på de skriftlige spørsmålene til Greenspan ut til allmennheten.
Ifølge Reuters mener Greenspan at veksten i den amerikanske økonomien er god, men at de høye oljeprisene har holdt igjen veksten.
I redegjørelsen sa Greenspan at oppgangen i oljeprisen siden 2003 til over 60 dollar fatet mest sannsynlig vil barbere bort tre fjerdedeler av et prosentpeng av den amerikanske BNP veksten i år, mens det tok vekk et halvt prosentpoeng i 2004.
- Sett bort ifra fra disse 'Headwinds' ser den amerikanske økonomien til å fungere bra med oppgangen i oljeprisen, svarer Greenspan til Kongressens komité.
