(SIDE2): Ifølge nyhetsbyrået AP døde Robert Altman på sykehuset i Los Angeles mandag.
Dødsårsaken ble ikke oppgitt fra regissørens produksjonsselskap. Altman er for tiden aktuell på norske kinoer med filmen A Prairie Home Companion.
Bakgrunn:LES NETTAVISENS INTERVJU MED ALTMAN
Altman har gjennom karrieren vært nominert til hele fem Oscar for beste regissør. I år ble han tildelt Oscar for livslang tjeneste.
- Jeg har vært veldig heldig i min karriere. Jeg trengte aldri å regissere en film som jeg ikke valgte selv. Min kjærlighet for filmkunsten har gitt meg en unik inngang til verden og menneskers kår, sa han da han mottok Oscar-statuetten.
Da han mottok prisen, avslørte han også at han hadde fått en hjertetransplantasjon ti år tidligere.
- Det var ingen stor hemmelighet, men jeg trodde ingen ville bruke meg igjen dersom det ble kjent, fortalte han.
Foruten M*A*S*H, er Altman de siste årene kjent for den politiske TV-satiren Tanner vs Tanner og den prisbelønnede Gosford Park. Han var i gang med et nytt filmprosjekt da han døde.
