Men de to selskapene understreker at det ikke er sikkert at det blir noen avtale.
Et eventuelt oppkjøp må godkjennes av flere parter, blant annet den brasilianske regjeringen, opplyste Boeing og Embraer i en felles pressemelding torsdag.
Det var Wall Street Journal som først meldte om samtalene tidligere torsdag. Avisen siterte ikke navngitte kilder som sa at avtalen som drøftes går ut på at Boeing overtar Embraer for en relativt stor sum. Selskapene venter imidlertid på en tilbakemelding fra den brasilianske regjeringen om dennes syn på avtalen.
Les mer: Kina kjøper Boeing-fly for 300 milliarder
Embraer er best kjent for fly beregnet på regionale ruter, med mellom 70 og 100 seter. Boeings minste passasjerfly har rundt 130 seter.
Ifølge den brasilianske avisen Folha de São Paulo har Brasils president Michel Temer allerede utelukket et oppkjøp av Embraer. Flyprodusenten er ett av Brasils største og mest kjente selskaper.
Embraer ble etablert av brasilianske myndigheter i 1969 og privatisert i 1994.
Les også: USA kjøper Boeing 747-8 for å erstatte 26 år gamle Air Force One - med litt russisk hjelp
