Gå til sidens hovedinnhold

Snart klart for Gullruten

Og de nominerte er

I dag ble 68 nominerte offentliggjort - 13 mai presenteres vinnerne i Grieghallen

– Nytt av året er en utvidelse innen realitygenrene, da de stadig utgjør en stor og vesentlig del av kanalenes konkurransearena, sier styreleder Leif Holst Jensen i Stiftelsen Gullruten.

– Vi har også etablert fakta- og dokumentarserier som ny kategori, som skiller seg fra nyhet og aktualitet, og enkeltstående dokumentar. Men den viktigste nye kategorien, sett fra publikums side er nok Årets deltaker. De profesjonelle programlederne og skuespillerne er viktige for publikums relasjon til det de ser. Men nye, ukjente mennesker som opptrer som deltakere og gir av seg selv er modige og blir viktige for publikum. Vi ønsker også å hedre dem, sier Leif Holst Jensen.

Til sammen 370 bidrag var påmeldt til tv-prisutdelingen, og 12 juryer mer syv medlemmer i hver har sittet og sett tjue timer tv i snitt, for å komme frem til de nominerte. I tillegg til de nominerte vi presenterer i dag vil det også bli gitt pris til Årets nyskapning, Gullrutens hederspris, Se og Hør Folkets Pris og Årets tv-øyeblikk. TV-showet sendes fra Grieghallen i Bergen fredag 13. mai.

BESTE UNDERHOLDNING Hverdags- eller helgeunderholdning, inkludert show og event.

"ESC Eurovision Song Contest" - Produsert av NRK for NRK

"Ari & Per" - Produsert av Rubicon TV for NRK

"Senkveld med Thomas og Harald" - Produsert av Monster Entertainment for TV 2

"Gylne tider" - Produsert av TV 2 for TV 2

BESTE KONKURRANSEDREVET REALITY Regissert, iscenesatt og konstruert med utslagningsmekanisme.

"Maestro" - Produsert av Nordisk Film TV for NRK

"Norske talenter" - Produsert av Monster Entertainment for TV 2

"Alt for Norge" - Produsert av Monster Entertainment for TVNorge

"71 grader nord" - Produsert av Nordisk Film TV for TVNorge

BESTE REALITY Iscenesatt virkelighetsfjernsyn, gjerne med en tvist eller motor som driver programmet framover uten at noen blir slått ut.

"Oppdrag Sognefjorden" - Produsert av Flash Studio for NRK

"Sjøsprøyt" - Produsert av Medvind Media for NRK

"Trekant" - Produsert av NRK for NRK

"Hellstrøm rydder opp" - Produsert av Monster Entertainment for TV3

BESTE DOKUSÅPE Dokumentarserie fra et virkelig/eksisterende og autentisk miljø hvor man følger mer eller mindre de samme hovedkarakterene gjennom episodene.

"Snøballkrigen" - Produsert av f(x) produksjoner for NRK

"Karanba!" - Produsert av Tellus Works for NRK

"Tangerudbakken Bortettslag" - Produsert av Rubicon TV for TVNorge

"Et lite stykke Thailand" - Produsert av Skofteland film for TVNorge

BESTE TV-DRAMA Dramaserie, krim eller situasjonskomedie.

"Himmelblå" - Produsert av NRK for NRK

"Koselig med peis" - Produsert av Tordenfilm for NRK

"Dag" - Produsert av Kamerakameratene for TV 2

"Den unge Fleksnes" - Produsert av SF Norge for TVNorge

BESTE HUMORPROGRAM Humor- eller satireprogram/serie.

"Hjerte til hjerte" – Spelet - Produsert av NRK for NRK

"Nytt på nytt"- Produsert av NRK for NRK

"Torsdag kveld fra Nydalen" - Produsert av Feelgood Scene Film og TV for TV 2

"Kongsvik ungdomsskole" - Produsert av Seefood TV for TVNorge

BESTE BARNE- ELLER UNGDOMSPROGRAM Alle programsjangre. Målgruppe opp til 15 år

"Energikampen" - Produsert av Fabelaktiv for NRK

"Fin Fredag" - Produsert av NRK for NRK

"Supernytt" - Produsert av NRK for NRK

"Barnas supershow" - Produsert av NRK for NRK

BESTE MAGASIN- ELLER LIVSSTILSPROGRAM Kunnskaps- og opplevelsesorientert program/programserie

"Ikke gjør dette hjemme" - Produsert av NRK for NRK

"Svendsen om Hansen og Jensen" - Produsert av Monster Entertainment for TV 2

"Viggo på lørdag" - Produsert av NRK for NRK

"Villdyrlegen" - Produsert av TV 2 for TV 2

BESTE NYHETSSENDING ELLER AKTUALITETSPROGRAM Fakta- eller informasjonsbasert program/serie

"Spekter:Oljefondet" - Produsert av NRK for NRK

"Brennpunkt: Med NAV i sikte" - Produsert av NRK for NRK

"Migrapolis: I beste mening hilsen FrP" - Produsert av NRK for NRK

"En dråpe luksus?" - Produsert av Magnus Film & Tekst for TV 2

BESTE TV-DOKUMENTAR Enkeltstående dokumentarfilm som er førstegangspublisert på TV.

"Emanuel Ureturnerbar" - Produsert av Medieoperatørene for NRK

"Jeg vil takke livet" - Produsert av Mediacircus tv for TV 2

"Knut Sigve fra Folkestad" - Produsert av Sant & Usant for TV 2

"Å puste ut musikk" - Produsert av News on Request for NRK

BESTE DOKUMENTAR- ELLER FAKTASERIE Journalistisk, temabasert serie i minimum to episoder

"Hvem tror du at du er?" - Produsert av Monster Entertainment for NRK

"Spekter – en ond historie" - Produsert av NRK for NRK

"Bjørn Hansen i Los Angeles" ( Serien: En sterk historie) - Produsert av NRK for NRK

"Livet på vent" - Produsert av Nordisk Film TV for TV 2

BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER

Line Verndal i "Himmelblå" - Produsert av NRK for NRK

Viktoria Winge i "Koselig med peis" - Produsert av Tordenfilm for NRK

Tuva Novotny i "Dag" - Produsert av Kamerakameratene for TV 2

Lene Kongsvik Johansen i "Kongsvik ungdomsskole" - Produsert av Seefood TV for TVNorge

BESTE MANNLIGE SKUESPILLER

Anders Baasmo Chrisiansen i "Koselig med peis" - Produsert av Tordenfilm for NRK

Stein Winge i ”Koselig med peis” - Produsert av Tordenfilm for NRK

Atle Antonsen i ”Dag” - Produsert av Kamerakameratene for TV 2

Anders Baasmo Christiansen i ”Dag” - Produsert av Kamerakameratene for TV 2

BESTE KVINNELIGE PROGRAMLEDER

Haddy N’jie i ”TV-aksjonen” - Produsert av NRK for NRK

Anne Rimmen i ”Melodi Grand Prix – den norske finalen” Produsert av NRK for NRK

Anne-Kat. Hærland i ”Lyngbø og Hærlands Big Bang” - Produsert av Rubicon TV og NRK for NRK

Ingerid Stenvold i ”VM-studio” - Produsert av NRK for NRK

BESTE MANNLIGE PROGRAMLEDER

Jon Almaas i ”Nytt på nytt” - Produsert av NRK for NRK

Thomas Seltzer i ” - Trygdekontoret” Produsert av NRK for NRK

Øyvind Mund i ”Gylne tider” - Produsert av TV 2 for TV 2

Eyvind Hellstrøm i ”Hellstrøm rydder opp” - Produsert av Monster Entertainment for TV3

ÅRETS DELTAKER

Medvirkende i kategori B ”Beste konkurransedrevet reality” kategori C ”Beste reality” eller kategori D ”Beste dokusåpe”. Deltakeren må oppleves som en nykommer/ukjent for publikum, maks tre fra hvert program kan meldes på.

Marie Kinge i ”Trekant” - Produsert av NRK for NRK

Manolis i ”Hellstrøm rydder opp” - Produsert av Monster Entertainment for TV 3

Alita Dagmar Kristensen i ”Robinson Ekspedisjonen” -Produsert av Strix Televisjon for TV3

Lars Johan i ”Et lite stykke Thailand” - Produsert av Skofteland Film for TVNorge

BESTE NYE PROGRAMSERIE Programserier med minimum tre episoder som både kan bære norsk egenutviklet eller innkjøpt/basert på utenlandske format som vises for første gang på norsk TV. Programmer som meldes på i denne kategorien kan også meldes på i én annen kategori.

"Ari & Per" - Produsert av Rubicon TV for NRK

"Karanba!" - Produsert av Tellus Works for NRK

"Livet på vent"- Produsert av Nordisk Film TV for TV 2

"Alt for Norge" - Produsert av Monster Entertainment for TVNorge

Reklame

NÅ: Eksklusiv motebutikk er i gang med sitt årlige salg