– Det å skrive er en måte å formidle på som jeg liker. Samtidig tenker jeg det er mange som ikke har lyst, mulighet eller råd til å oppsøke noen med sexologisk kompetanse, og da er det fint å være med på å gi noen svar på det de lurer på gjennom Nettavisen.

Det sier spesialist i sexologisk rådgivning, Tore Holte Follestad.

Mange forbinder ham med senteret for seksuell helse, Sex og Samfunn i Oslo, der han har jobbet de siste 20 årene. Nå har den erfarne spesialisten i sexologisk rådgivning startet opp for seg selv i hovedstaden. Samtidig har han blitt del av Nettavisens sex- og samlivsspalte.

I spalten svarer nemlig sexologer på spørsmål sendt inn av Nettavisens lesere. Til nå har sexologene Kristin Evjen og Thomas Winther fått bryne seg på lesernes sex-spørsmål.

De har svart utfyllende på godt over hundre spørsmål om alt fra utroskap, seksuelle problemer, fantasier, eksperimentering og sextørke siden spaltens oppstart i 2019, og fått publisert svarene hos Nettavisen på fredager.

– Jeg synes det er gøy at folk har et fora der de kan skrive om ting som veldig mange faktisk kvier seg for å ta opp, sier også Winther.

– En av tingene jeg vet mange kvier seg for er ereksjonssvikt og funksjon. Hver gang jeg har vært på TV eller radio og snakket om det, så får jeg forespørsler fra hele landet. Folk har hatt det en stund, men så har de bare tenkt at «sånn er livet».

Det trenger det altså ikke å være, og det er mye å gjøre med forskjellige seksuelle problemer. Winther har selv påpekt i forbindelse med spørsmål om ereksjonsproblemer, som for øvrig er svært vanlig å oppleve, at i de absolutt aller fleste tilfellene så er det hjelp å få, og det er den samme «medisinen» som skal til.

Spør anonymt: Har du spørsmål til sexologene? Fyll inn skjemaet nederst i saken.

Underkommunisert

Follestad påpeker at samtidig som mange synes det er vanskelig, kleint og ubehagelig å skulle snakke om seksuell helse, kan det også være vanskelig å navigere seg fram blant aktører med velmenende råd.

Selv jobber han med de fleste problemstillinger innen seksualitet, uansett kjønn, men er særlig opptatt av menns seksuelle helse og relasjoner med andre.

– Jeg mener mannens seksualfunksjon på mange måter er underkommunisert, sier Follestad, som flere ganger har bidratt med å knuse myter om menn og snakket om de høye og urealistiske forventningene til nettopp menns seksualitet og funksjon på soverommet.

Stort arkiv: Her finner du alle spørsmålene og svarene i «Sexologen svarer».

Denne uken skriver han dessuten sin første spalte i Nettavisen om menns penisstørrelse, og påpeker blant annet at menn ofte bekymrer seg for størrelsen selv om partneren er fornøyd, og selv om de ligger godt over gjennomsnittet for hvor stor en penis er

«Sammenligner du penisen din med resultatet fra forskerne i London og du har målt penis slik som det er gjort i undersøkelsene, vil du se at din penis ligger over gjennomsnittet både når det gjelder lengde og omkrets» kan han informere innsenderen om, etter å ha vist til en studie på nettopp hva som faktisk er en gjennomsnittlig penis.

Kvinnehelse og pornovaner

Sammen med Winther er Kristin Evjen også erfaren spaltist i Nettavisen. Også hun jobber med alle problemstillinger innen sexologi, men er særlig opptatt av kvinnehelse. Hun jobber mye med kvinner og smerteproblematikk.

Hun er dessuten opptatt av at undersøkelser har vist ganske stor forskjell på kvinner og menn hva gjelder alt fra hyppig onanering og sexlyst.

– Det synes jeg er veldig synd, og det er noe jeg jobber mye med at også kvinner skal ha et åpnere forhold til sex og nytelse, sier Evjen.

Hun håper på stadig mer åpenhet rundt seksuell helse, men forteller at hun mener det har skjedd noe de siste årene, blant annet som følge av at vi fikk en ny strategiplan for seksuell helse i 2017.

– Den har nok gjort litt, og samtidig er det utdannet ganske mange flere sexologer. Vi er litt overalt nå og det er klart at det gjør at vi snakker mer om det, sier Evjen, som forteller at hun er opptatt av å også informere videre til helsevesenet om den jobben hun gjør.

En annen problemstilling hun er opptatt av er for øvrig også en som er langt mer aktuell nå enn før. Nemlig at pornografien er så tilgjengelig at den for mange både blir hovedkilden til seksualundervisning, og at den for noen etter hvert fungerer som en nødvendighet.

Ifølge henne ser hun nemlig oftere enn før menn som er avhengig av porno for å få orgasme. Dessuten kan utseendepresset og de urealistiske forventningene pornoen kan føre med seg gjøre seksuelle relasjoner vanskelig for både kvinner og menn.

Mye skjult seksualisering

Follestad, som er en kjent figur i mediene, ønsker også gjennom spalten å kunne være med på å påvirke hvordan og hva slags problemstillinger rundt sex og seksualitet som formidles i mediene.

– Jeg er ikke så fryktelig bekymret for porno, for porno utgir seg ikke for å være noe annet enn den er. Jeg er mer bekymret for all seksualiseringen i samfunnet som er mer skjult, sier han.

For eksempel i realityseriene som kan fremstå som familieunderholdning som passer godt til tacoen.

– Jeg forstår ikke hvordan vi kom dit. Måten vi objektiviserer relasjoner og personer er helt hinsides, sier han.

Les også

Hun finner ikke g-punktet: – Jeg ser på filmer, og hører andre som får orgasme ved penetrering

Har du spørsmål til ekspertene?

Spaltistene svarer på spørsmål som sendes inn via skjemaet nederst i denne saken. Har du spørsmål kan du sende inn en anonym beskrivelse av situasjonen du befinner deg i og problemet du har.

Alt publiseres anonymt, men du har en valgfri mulighet til å legge igjen en e-postadresse i skjemaet, slik at du kan kontaktes for eventuelle oppfølgingsspørsmål, som kan være viktige for at sexologene skal kunne svare godt.

Winther, som altså har skrevet en del svar til leserne de siste årene, har dessuten en oppfordring.

– Jeg savner litt mer utdypende spørsmål. Det blir lettere å gi et konkret svar og mindre generelle. Jo mer utfyllende de klarer å spørre, jo bedre svar.

Bruk skjema under eller klikk her for å komme til det.