Kommentaren gir uttrykk for skribentens meninger.
En kilo hvetemel koster 23,20 kroner på Meny (25. mars). For den norske hveten som kan brukes til dette får bonden 3,50 kroner, omtrent.
Men så skrives verdien på dette kornet ned.
Ja, du hørte riktig! Og den skrives ikke ned én gang. Nei da - den skrives ned to ganger. Med én over en krone til sammen. Så råvarekostnaden på dette kornet er 2,50.
Så når mel selges til 23,20 skulle man tro at kvaliteten er helt på topp. Om ikke annet. Men det er den ikke.
Les også: - Nei, matprisene er ikke noe mysterium
Billig inn, dyrt ut
Kvaliteten på det melet som kjedene selger er helt på bunn. Det er så billig som mulig. Noe som ikke bør overraske noen. Mel er mel og kjøtt er kjøtt - for kjøpmennene. Billig inn og dyrt ut.
Norske kornbønder har i år produsert nesten bare toppkvalitet. Men, dette blir ikke for bra til å putte i posene som kjedene selger - det blir for dyrt! For kjedene.
Samtidig har mange av oss vært mye hjemme og bakt mer enn vanlig - noe kjedene selvsagt har benyttet til å øke prisene. De gir seg aldri på pris. Som vi vet.
Og de gidder ikke å betale den lille ekstrakostnaden forbundet med å selge mel med topp kvalitet i posene sine.
Derfor blir nå 50,000 tonn med norsk hvete puttet på lager - også importerer man noe billig korn fra utlandet i stedet.
Bare for å gjøre det enklere å forstå: 50,000 tonn er 50 millioner kilo - eller snaut 1,700 fulle lastebiler.
Sånn at kjedene kan fortsette å selge dårlig kvalitet til høy pris.
Les flere meninger fra Norsk debatt her
Og kostnadene forbundet med å lagre kornet til neste år? Jo da - de må norske kornprodusenter betale. Som er en av de de dårligst betalte yrkesgruppene i Norge.
Fra før.
Er dette bra? Og for hvem?
Bonden taper, forbrukeren taper og samfunnet vårt taper gjennom lavere selvforsyningsgrad. Og hvem vinner?
Nettopp!