Har julebordsesongen begynt tidlig i VG?

VGs lederavdeling skjønner lite eller intet av politikk når de skriver: «Statsministeren må bruke sin autoritet til å legge Senterpartiets reverseringsreform død.»

Det handler om å oppløse tvangssammenslåtte kommuner og fylker.

I sak er jeg helt enig med Høyre og Fremskrittspartiet – legg ned fylkeskommunen. To forvaltningsnivå, kommune og stat, er nok.

Men det burde være forbudt for lederavdelingene i landets største aviser å fullstendig se bort fra politiske realiteter.

Det står faktisk i Hurdalsplattformen – den Ap/Sp-regjeringa hviler på – at tvangssammenslåtte fylker skal ha rett til å la seg oppløse. Det står også at regjeringa tar regninga.

Så mener VG at Støre-regjeringa skal sette en strek over det hele? Samtidig som Senterpartiet snuser på sperregrensa på målingene?

Hvis ett vedtak sporenstreks ville sende Sp under sperregrensa, må det jo være å gå tilbake på løftene om finansiering for oppløsning av tvangssammensluttede kommuner og fylker.

Kort sagt: En atombombe under hele regjeringssamarbeidet.

Klikk her for å abonnere på nyhetsbrev fra Norsk debatt

Dette veit selvfølgelig statsminister Jonas Gahr Støre. Det veit finansminister Trygve Slagsvold Vedum.

Og det veit like selvfølgelig lederskribentene i VG.

Hvorfor de opptrer som en middels uforstandig studentavis, er ikke godt å vite.

Her kan du lese om Nettavisens spaltister