Bondevik sier til Dagbladet at norske myndigheter må gjøre alt de kan for å hjelpe barna ettersom de er uskyldige for sine foreldres valg.
– Forholdene i leirene er nok aller vanskeligst for de foreldreløse, men jeg tenker at vi må jobbe for å hente hjem alle norske barn av IS-foreldre, sier han.
Les også: Kjell Ingolf Ropstad: - Det er ikke Listhaugs skyld
Da Bondevik var statsminister i 2000, kom han med en muntlig unnskyldning på vegne av norske myndigheter til de såkalte tyskerbarna. Bondevik frykter at det kan bli en ny runde med unnskyldning til norske barn i Syria som har foreldre i live.
– Vi bør ikke komme i den situasjonen. Først og fremst av hensynet til barna, men myndighetene må også forsøke å stille seg slik at vi ikke må be om unnskyldning en gang til, sier han.
Les også: Solberg: IS-mødrene må bli igjen i Syria
– Syria-barna er uskyldige. Det var også grunnen til at jeg sa unnskyld til tyskerbarna i 2000.
Les også: IS hevder å stå bak Sri Lanka-terror