Utnevnelsen av NATO-sjef og tidligere statsminister Jens Stoltenberg (Ap) som ny sentralbanksjef 4. februar skaper fortsatt rabalder.

Les også: Stoltenberg skaper storm: Slik skal ansettelsen sjekkes

Kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget har fått svar på 21 konkrete oppfølgings-spørsmål fra Finansdepartementet og Statsministerens kontor (SMK).

- Vi blir bare skikkelig irriterte

Frp-veteranen Carl I. Hagen (Frp) sitter i shorts ved bassenget i Spania i det Nettavisen ringer.

- Vi har fått svar. Svarene er runde, uforpliktende og lite konkrete, sier Hagen.

For selv med 23 grader i luften og basseng som frister, lar han seg hisse opp over byråkratenes svar til komiteen.

- Det er lange utredninger på ting vi allerede vet, mener han - og legger til:

- I stedet for å bli beroliget, blir vi bare skikkelig irriterte, flere av oss i komiteen.

Les også: Stavrum: Stoltenberg ansettes etter uryddig prosess

- Går mot høring

- Hvem refererer du til som «vi»?

- Det er vi som har stilt nye spørsmål, fordi disse svarene ikke er gode nok, forklarer Hagen - og sier det er:

- Høyre, Frp, Venstre og SV.

Carl I. Hagen presiserer at dette er hans spekulasjoner om videre forløp, for komiteen har ikke tatt stilling til spørsmålet ennå, men:

- Min vurdering og antagelse er at jeg tror komiteen kommer til å åpne sak - og dermed går det mot høring.

Les også: Stoltenberg får med seg gigantisk fallskjerm når han tiltrer i ny jobb

- Mange muligheter

Hagen forklarer at komiteen idet de eventuelt går for å «åpne sak», forplikter seg overfor Stortinget til å levere en innstilling, som naturligvis kan variere i alvorlighetsgrad.

- Her er mange muligheter, også Riksrevisjonen og en mulig offentlig gransking kan kobles på. Så graden fra kritikk, refs til mulig mistillit, er opp til å oss å vurdere nå, forklarer Frp-veteranen.

- Hvordan får du deltatt på møtet fredag morgen?

- Jeg håper det blir på «teams», hvis ikke, får jeg ikke muligheten, her jeg sitter i bare shorts. Så nå kan du bare være misunnelig, avslutter Hagen muntert.

Les også: Reagerer på politikernes påstander om Jens Stoltenberg: – Helt urealistisk

Les også: Raser mot Stoltenberg-ansettelse: - En uklok beslutning

Ap-medlem Jens Stoltenbergs (62) tette bånd til statsminister Jonas Gahr Støre (61) har fått mange til å heve øyebrynene.

Rødt: - Innavl?

Nettavisen har snakket med komité-medlem Seher Aydar fra Rødt, som særlig reagerer på at det kun var to håndplukkede kandidater:

- Det mener jeg peker på et stort problem: Innavl, kan vi ha tillit til at du kan nå helt til topps, når dette vitner om at den politiske eliten heier frem sine egne, sier hun til Nettavisen.

Les også: Her er regningen for å ha headhuntet Jens Stoltenberg til bankjobben

- Rødt vil bore mer i dette! Det skal ikke være slik at du må ha mektige venner for å klatre til topps. Hva med alle de andre kandidatene som søkte, spør hun.

- Hvordan vurderer du sannsynligheten for en høring i saken?

- Det er for tidlig å si, vi må få svar på flere spørsmål først.

Venstre på gjerdet

Venstre sitter foreløpig på gjerdet:

- Venstre har ikke tatt stilling til svarene fra SMK og finansdepartementet ennå. Vi vil ta stilling til dem i komitémøtet på fredag, sier Sofie Høgestøl til Nettavisen.

Hun stepper inn for Grunde Almeland, som for tiden er sykmeldt.

Komité-leder Peter Frølich har i et tidligere intervju med Nettavisen understreket at komiteen ikke kan overprøve selve utnevnelsen.

- Dette dreier seg ikke om hvorvidt Jens Stoltenberg er rett person til jobben, men om regjeringen har gjort rett/feil i selve prosessen.

- Avhengig av svarene, vil vi se om det er behov for flere brev med spørsmål. Vi er glad i brev, humret han.

Les også: Nettet koker etter Stoltenberg-ansettelse

- Hvis dere fortsatt ikke er fornøyd, hva skjer da?

- Da er det naturlig at saken når høringsalen, med muntlige vitner.

Frølich har hele tiden vært opptatt av rask fremdrift, mens saken er fersk og aktuell i samfunnsdebatten.

- Det vil være til alles fordel å fjerne «mistankens slør» som nå hviler over saken.

Les også: Bekreftet: Jens Stoltenberg blir ny

Neste møte i Kontroll- og konstitusjonskomteen er altså fredag klokken 09.