DNB legger seg flate på grunn av dette kortet
Thomas Paust
Tips meg
En bankkunde mottok nylig et bankkort fra DNB Bank med et antisemittistisk motiv. Nå legger banken seg flate, og beklager for at kortet ble utstedt.
- Internkontrollen har feilet
- Det som har skjedd, er at det er en kunde som har lastet opp et bilde i et system vi har for å designe eget bankkort. Vår internkontroll har feilet i dette tilfellet, sier informasjonsdirektør i DNB, Even Westerveld, til Nettavisen.
- Et kort som aldri skulle ha blitt produsert, ble produsert, sier han.
Bankkortet viser et motiv av en karikert jøde med et skjerf med det israelske flagget som motiv.
- Dette bildet bryter med våre retningslinjer, og vi beklager dette dypt. Vi har tatt kontakt med kunden og beklaget, kortet er sperret og vi har utstedt et nytt kort. Vi legger oss flate fordi denne typen ting ikke skal skje, sier han.
Ambassaden reagerer
Den israelske ambassaden har reagert på motivet.
«I går, 31. august, mottok ambassaden informasjon om at DNB Bank hadde utstedt et bankkort med karikatur av antisemittisk karakter. Vi har vært i kontakt med banken, som i dag har kommet med en klar og tydelig beklagelse. Vi ser det som meget positivt at banken innrømmer feilen, og samtidig påpeker at dette bryter med retningslinjene i DNB Bank,» sier den israelske ambassaden i en uttalelse.
Westerveld sier DNB Bank har tatt kontakt med det jødiske miljøet i Norge, og beklaget for feilen.
- Dette representerer ikke vårt syn, understreker Westerveld.
Mest sett siste uken
Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!
