Nettavisen gjentar denne høsten suksessen med gjesteredaktører, og denne gangen er det alle ungdomspartilederne som får være redaktør for en dag.
Fredag er det lederen av Sosialistisk Ungdom (SU), Andreas Christiansen Halse, som har inntatt redaktørstolen.
- Jeg gleder meg til å jobbe med dyktige journalister, og sette fokus på saker som jeg og SU mener er viktige, sier Halse spent.
NETT-TREFF: Halse svarte leserne. Les svarene her!
- Høyre vil falle som en stein
Halse deltok fredag morgen på morgenmøtet til nyhetsavdelingen og NA24, der han satte dagsorden med sine ideer til saker.
- Jeg snakket med brutter'n i går om hvilke saker som ville passe i Nettavisen. Trening, tenkte jeg. En sak om å bare løfte tungt, kutte alt det overflødige og kjøre basic. Det er det som virker, sa han, og la bestemt til:
- Du trenger ikke være hjerneforsker for å skjønne det.
Engasjert, og med kjappe og muntre kommentarer, fortsatte han, snakket om politikk og de andre temaene han ønsket fokus på: blant annet boligpolitikk og uroen i Europa.
Han var også svært så optimistisk på SVs vegne, og mener partiet hans kan havne på 7-8 prosent i valget neste år.
- Høyre vil falle som en stein, sa han samtidig.
- Kan vi vente oss noen overraskelser fra deg?
- Det hadde vel ikke vært noen overraskelse om jeg advarte dere på forhånd? svarte SU-lederen.
Her er noen av sakene som ble laget:
Les: - Derfor burde ikke EU få prisen
Les: - Vi må ha høyere skatt på boliger
Les: - Arbeiderpartiet vil kvele debatten
Halses leder: - Høyresiden vil importere europeiske løsninger til Norge
- Jeg er utålmodig
Halse ble valgt til leder av SU i juni. Han har sittet i SUs sentralstyre siden 2009, og har også vært fylkesleder i Akershus SU og representerer SV i Akershus fylkesting.
- Gi oss fem stikkord om deg selv?
- Utålmodig, tydelig, pålitelig, røff og grublende, ramser han opp.
- Motvirke en medieboble
Nettavisen-redaktør Gunnar Stavrum, er glad for å få ungdomspartilederne på besøk i redaksjonen.
- Disse gjesteredaktørene er noen av de mest spennende politiske stemmene vi har, og de kommer til å påvirke Norge de neste tiårene, sier Stavrum.
- Vi har tidligere hatt stor glede av å invitere folk utenfra til å redigere avisen for å motvirke at vi lever i en medieboble, fortsetter han.
Stavrum påpeker samtidig at ungdomspartilederne ikke får bestemme alt.
- Vi lar politikerne sette saker på dagsorden, men de får ikke styre hvordan vi vinkler sakene. Hensynet til leserne og sannheten veier tyngst, sier Stavrum.
GJESTEREDAKTØRER: Uke 44 Tirsdag 30. oktober – leder i AUF, Eskil Pedersen Torsdag 1. november – leder i KrFU, Elisabeth Løland Uke 45 Tirsdag 6. november – leder i Unge høyre, Paul Joakim Sandøy Torsdag 8. november – leder i Senterungdommen, Sandra Borch Uke 46 Tirsdag 13. november – leder i Rød Ungdom, Seher Aydar Torsdag 15. november – leder i FpU, Himanshu Gulati Uke 47 Tirsdag 20. november – leder i Unge Venstre, Sveinung Rotevatn |