SLOTTSPLASSEN (Nettavisen): Erna Solberg (H) har stokket om i regjeringen etter at Fremskrittspartiet brått bestemte seg for å gå ut. Fredag presenterte hun det nye laget og fant blant annet plass til Knut Arild Hareide, som ville ta KrF mot venstre.

Les også: Solberg topper laget med 2021 i sikte

Den nye regjeringen gikk smilende ut på Slottsplassen rett før klokka 11.30 og ble møtt av mye pressefolk og skuelystne samt blomster og jubel fra venner og støttespillere. På den andre siden av Slottet tok Frp-statsråder og andre som ble skiftet ut, blant dem Høyres Anniken Hauglie, farvel.

Se oversikt over alle nye statsrådene lenger ned.

Les også: Beveget Abid overtok statsrådskontoret til Skei Grande

- Vet det er overraskende

Tidligere KrF-leder Knut Arild Hareide er altså ett av de nye navnene i Solbergs nye regjering.

- Det vet jeg er overraskende for mange etter det retningsvalget KrF tok. Jeg tror det vil bidra til å styrke oppslutningen om regjeringssamarbeidet i de tre partiene. Han kommer til å gjøre en god jobb med å bygge vei, bane og kollektivtilbud over hele landet, sa Solberg på pressekonferansen etter statsråd på Slottet, og påpekte at hun har sittet i regjering med Hareide før.

Også KrF-leder Kjell Ingolf Ropstad, som var i flere ukers strid med Hareide før partiets retningsvalg høsten 2018, uttrykte glede for nå å ha sin tidligere sjef med på laget:

- Hareide er tatt inn for å bygge bruer...veier og tunneler, sa barne- og familieministeren med glimt i øyet - til latter fra statsministeren og fremmøtt presse.

Kom med råd til Raja

Solberg kom også med råd til landets nye kultur- og likestillingsminister, Venstres Abid Q. Raja, både på pressekonferansen og på en Facebook-video hun la ut etterpå:

- Nå skal du klappe og se på idrettsarrangementer, ikke delta i alle, sa hun.

Nyhetsstudio om regjeringen: Følg Nettavisens dekning

Kommenterte Hauglies exit

Om Anniken Hauglies exit fra stillingen som arbeids- og sosialminister, sa Solberg at regjeringen skal ta sin del av ansvaret for Nav-skandalen. Men hun avviste opposisjonspartienes tolkning om hvorfor hun går av:

- Det har egentlig veldig lite med Nav-reformen å gjøre. Hun har gjort en kjempejobb i regjeringen, men vi trengte fornyelse. Det var naturlig å bytte statsråder som ikke stiller til valg ved neste stortingsvalg, sa Solberg.

Les mer her: Den nye Solberg-regjeringen er klar

Venstre og KrF får fire hver

På forhånd var det en rekke lekkasjer om hvordan statsrådskabalen har gått opp, så seansen på Slottsplassen bød ikke på store overraskelser. NTB hadde på forhånd fått samtlige endringer bekreftet av kilder i regjeringsapparatet.

Venstre og KrF får fire statsråder hver, mens Høyre får elleve i tillegg til statsminister Erna Solberg.

Her er de nye statsrådene:

Sveinung Rotevatn (V) blir klima- og miljøminister.

Abid Q. Raja (V) blir kultur- og likestillingsminister.

Tina Bru (H) blir olje- og energiminister.

Knut Arild Hareide (KrF) blir samferdselsminister.

Henrik Asheim (H) blir statsråd for forsknings og høyere utdanning.

Geir Inge Sivertsen (H) blir fiskeriminister.

Linda Hofstad Helleland (H) blir distrikts- og digitaliseringsminister.

Statsråder som bytter departement:

Trine Skei Grande (V) går fra Kulturdepartementet og blir ny kunnskaps- og integreringsminister.

Iselin Nybø (V) forlater posten som forsknings- og høyere utdanningsminister og blir ny næringsminister.

Jan Tore Sanner (H), som har vært kunnskapsminister, blir ny finansminister.

Monica Mæland (H) går fra posten som kommunalminister til justisminister.

Torbjørn Røe Isaksen (H) forlater posten som næringsminister og blir ny arbeids- og sosialminister.

Nikolai Astrup (H), i dag digitaliseringsminister, blir ny kommunalminister.

Statsråder som fortsetter:

Bent Høie (H) blir sittende som helseminister og overtar også oppgavene som eldre- og folkehelseministeren har hatt.

Frank Bakke-Jensen (H) blir sittende som forsvarsminister.

Ine Eriksen Søreide (H) blir sittende som utenriksminister.

Kjell Ingolf Ropstad (KrF) blir sittende som barne- og familieminister.

Olaug Bollestad (KrF) blir sittende som landbruksminister.

Dag Inge Ulstein (KrF) blir sittende som utviklingsminister.