Kort tid etter at Northug ble kjent med tiltalebeslutningen etter fyllekjøringen i vår, slo langrennsstjernen fast at han ønsker en tilståelsessak og er beredt på å ta straffen han blir idømt, skriver Adresseavisen
Kanskje ikke så lurt ifølge Høgberg, som er professor i rettsvitenskap ved Universitetet i Oslo.
– Det vil være dumt av ham å gå for en tilståelsesdom. Da frykter jeg at han kan bli dømt strengere, for tiltalen inneholder antakelig en del feil. At han tilstår de faktiske forhold, er ikke det samme som å innrømme straffskyld etter paragrafene statsadvokaten benytter.
Høgberg mener det er hevet over enhver tvil at Northug får ubetinget fengselsstraff. Men han tror trønderen kan få strafferabatt fordi han er skiløper.
– Det må tas hensyn til om han kan trene som vanlig. Northug er i en helt annen sårbar situasjon ut fra det livet han har valgt å leve. Man må se på hvordan straffen rammer ham, sier Høgberg til Adresseavisen. (©NTB)

Kommentarer til denne saken