Måtte lesse av sherpaene

Jon Hagebø
Alle tre kom seg veldig greit opp til 7000 meters høyde. Frode Høgset nådde dermed sitt mål for ekspedisjonen. Mens Johnny Brevik og Petter Kragset har planer om å komme seg enda høyere på fjellet. De vil helt opp til 8.850 meter over havet.
- Det var ingen av oss som angra på avgjørelsen. Vi er nå i Camp 1. Johnny er fortsatt litt slapp etter siste tarmskyllinga, men turen opp gikk greitt for oss alle tre. Det som er litt urovekkende, er at vi alle tre føler oss sprekere enn Johnny og Petters personlige sherpaer
- De sleit opp bakken til Nordskaret i dag. Vi lessa på dem 20 kilo hver, som er den vekta de skal kunne bære, men vi måtte faktisk lesse av de litt undervigs. Dersom dette ikke bedrer seg, kan det ligge an til et sherpa-bytte både for Petter og Johnny, forteller Frode Høgset på ekspedisjonens hjemmeside.
Selv om selve klatringa ikke har begynt ennå, så er de tøft nok å ta seg fra Base Camp til Advanced Base Camp.
- Vi er alle glade for at det er nest siste gangen vi går transportetappen mellom BC og ABC. De 23 kilometra er ganske drøye, og i går måtte Johnny på nytt legge inn to timer ekstra til toalettbesøk. Etter å ha fått en ny vidunderkur av den russiske ekspedisjonslegen, var han heldigvis klar for innsats igjen i dag, forteller Frode på ekspedisjonens hjemmeside.
- Selv følte jeg meg i kjempeslag i går, på tross av dårlig med søvn i mellomcampen, avslutter han.
Her finner du ekspedisjonens hjemmeside.
Dette er ruten de skal følge til toppen:
Mest sett siste uken
Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!