To uvedkommende menn skal ha kommet seg inn bak sperringene og inn i presseområdet under årets Eurovision-finale i Tel Aviv, skriver Aftonbladet 17. mai. Hendelsen skal ha skjedd under torsdagens semifinale.
Ifølge TV 2 frykter flere medier for sikkerheten og har valgt å forlate området foran kveldens finale.

Eurovision-finalen er i gang: Slik reagerer Twitter
VG trekker seg fra presseområdet
NTB skriver at VG, svenske Aftonbladet og nyhetsbyrået TT er blant mediene som har valgt å følge finalen i sangkonkurransen utenfor presseområdet.
VG selv bekrefter dette lørdag kveld.
- Jeg forventer høyere sikkerhet på et verdensarrangement som dette, som dessuten foregår i et urolig område, sier redaksjonssjef Karin Schmidt Hellsing i Aftonbladet.
EBU, Den europeiske kringkastingsunionen, har tidligere forsikret om at sikkerheten er god.
- Vi tar dette veldig alvorlig. Vi har pratet med personene som rapporterte det til oss og utreder saken nøye. Arrangøren arbeider med lokale myndigheter og et anerkjent privat sikkerhetsselskap. Sikkerhetsnivået er i tråd med lokal lovgivning og de høye kravene fra EBU, skriver de i en e-post til Aftonbladet.
Settes inn ekstra tiltak
I en pressemelding skriver EBU at det settes inn ekstra tiltak etter hendelsen, skriver TV 2.
- Vi tok umiddelbart grep da hendelsen ble kjent, og har tatt ekstra grep for å skjerpe sikkerheten i pressesenteret. Ekstra sikkerhet er på plass både i og rundt arenaen, skriver de, ifølge TV 2.

Frykter angrep under Eurovision-finalen
TV 2 skriver at over 600 sikkerhetsvakter og 300 politibetjenter er på plass under arrangementet.
Per Bardal Wiggen, pressetalsperson i UD, sier til TV 2 at de er kjent med rapporter om at det skal ha vært en hendelse som er håndtert av lokale myndigheter.
– Arrangøren og lokale myndigheter har ansvaret for sikkerheten ved arrangementet. Besøkende oppfordres generelt til å følge med på reiseinformasjonen på regjeringen.no og registrere seg på reiseregistrering.no, sier Wiggen.
Fakta om Eurovision Song Contest
* Musikkonkurranse som er åpen for medlemmene av Den europeiske kringkastingsunionen (EBU). Har blitt arrangert årlig siden 1956.
* Sveitsiske Lys Assia vant den første konkurransen med låten «Refrain».
* På norsk er arrangementet ofte omtalt som Melodi Grand Prix.
* Irland er det mestvinnende landet gjennom historien, med sju seire – hvorav Johnny Logan står for to som artist og i tillegg én som låtskriver.
* Sverige har seks seire, mens Frankrike, Luxembourg og Storbritannia har alle fem hver. Norge har vunnet tre ganger, i 1985, 1995 og 2009.
* På grunn av økning i deltakerland ble det i 2004 innført en ordning med delfinaler, der de fleste landene deltar i håp om å nå selve finalen. «De fem store» i EBU – Frankrike, Tyskland, Italia, Spania og Storbritannia – går sammen med arrangørlandet rett til finalen.
* Årets konkurranse holdes i Tel Aviv etter at israelske Netta Barzilai vant med låten «Toy» i Lisboa i fjor.
* 41 land er med i år. Norge stiller med Keiino, som framfører låten «Spirit in the Sky».
* I den første semifinalen tirsdag gikk blant annet Island videre, mens Finland ble slått ut. Fra den andre semifinalen torsdag gikk blant andre Norge og Danmark videre.
* Finalen holdes lørdag kveld.
Kilder: Wikipedia, EBU
Til Se og Hør sier norske KEiiNO at de ikke er redde etter hendelsen.
- Vi føler oss ikke noe mer utrygge nå enn normalt. Det er gode vibber her, og folk gleder seg til det som skal skje her i kveld, sier Alexandra Rotan i KEiiNO.
Jury disket
Finalen i sangkonkurransen holdes lørdag kveld. Den norske gruppa Keiino fremfører låten «Spirit in the Sky» som nummer 15 på scenen. I alt 26 land er med i kveldens finale.
Lørdag kommer også nyheten om at Hviterusslands jury i Eurovision er diskvalifisert. Årsaken er at de har avslørt hvem de stemte på i tirsdagens semifinale.
Det er ikke tillatt å opplyse om det før hovedfinalen er gjennomført.
– De hviterussiske jurystemmene har blitt avslørt i et intervju, hvilket er i strid med reglene i Eurovision Song Contest, opplyser en talskvinne for Eurovisions pressebyrå Premier til VG.
Keiino
* Norsk gruppe bestående av Fred Buljo, Alexandra Rotan og Tom Hugo Hermansen, kjent under artistnavnet Tom Hugo.
* Navnet, av bandet selv skrevet KEiiNO, kommer av den siste delen av Kautokeino, hjemstedet til Buljo.
* I mars 2019 vant bandet finalen i Melodi Grand Prix med låten «Spirit in the Sky». Dermed fikk bandet representere Norge i Eurovision Song Contest i Tel Aviv i mai 2019.
* «Spirit in the Sky» er skrevet av bandets medlemmer samt Alexander N. Olsson, Rüdiger Schramm og Henrik Tala.
* Låten er en krysning mellom pop, folkemusikk og joik.
Kilder: Wikipedia, NTB

Mann døde under en ulykke i forbindelse med Eurovision Song Contest
