Flere personer så det de trodde var ulv i Askim sentrum mandag. Første varsling til kommunen, kom fra en beboer i Henstad allé.
– Vedkommende hadde spor som han mener er altfor store til å være hund i hagen sin, han rakk også å se snurten av den, sier vilt- og utmarksforvalter Pål Sindre Svae i Indre Østfold kommune til Smaalenenes avis.
Nå har Statens naturoppsyn undersøkt poteavtrykk og ekskrementer, og konkludert med at det var ulv som ble observert.
– Det er kommet inn flere observasjoner, både av spor, ekskrementer, men også av dyret, sier seniorrådgiver Ida Glemminge i Statens naturoppsyn til Smaalenenes avis.
Observasjonene ble gjort i området Korsegården i Askim sentrum. Ekskrementer vil bli sendt til DNA-analyse for endelig bekreftelse.
Glemminge er ikke overasket. Streifulver, på jakt etter partner og revis, flytter på seg på denne tiden av året.
Les også: Dyrevernorganisasjoner sjokkert etter at staten fikk medhold i ulvesaken
Nasjonalt er ulvejakten i gang, på overtid, etter rettssak mellom staten og dyrevernorganisasjonene. I helgen ble åtte ulver skutt i revirene Slettås og Hornmoen