– Jeg vil orientere om at ingen fra familien kommer til å møte opp på lanseringen eller annet i tilknytning til boka Morten Traavik har skrevet om Shabana, skriver Shakeel Rehman, broren til avdøde Shabana Rehman, på Facebook ifølge VG.

Boken skal etter planen utgis 10. oktober.

Ifølge forlaget Vigmostad og Bjørke ba Shabana Morten Traavik om å hjelpe henne med å skrive ferdig historien om hennes liv, og forlaget opplyser at Traavik har «fullført boken i Shabanas ånd», skriver VG.

Rehman går ikke konkret inn på grunnene til boikott, men han forteller familien reagerte på omtale av interne forhold i familien.

– Vi reagerer på hans oppførsel og manglende respekt, og ønsker å si i fra, sier Rehman til avisen.

Forfatte Traavik ønsker ikke å gå i dybden på kritikken, men kaller det «veldig trist».

– Jeg synes jo først og fremst at dette er veldig trist. Først og fremst for Shakeel og familien. Altså de familiemedlemmene som har vært involvert i arbeidet med boken. Det må jo bare jeg og forlaget ta til etterretning, sier Traavik.

Familien Rehman skal ha sendt rettelser til forlaget Vigmostad & Bjørke, og broren sier at de vurderer å forsøke å stoppe boken dersom ikke forlaget retter opp det de mener er feil.

Shabana Rehman var åpen om kreftsykdommen før sin død, og hun gikk bort 29. desember 2022.